| NiculaeClaudiuAndrei a întrebat:

Buna ziua, de ce saptamana are 7 zile si nu are 6 zile sau 8 zile, imi explica si mie cineva va rog frumos?

Răspuns Câştigător
| MarinDaniel a răspuns:

Bună ziua! Săptămâna are 7 zile din cauza influențelor religioase și culturale. Multe culturi antice, inclusiv babilonienii și egiptenii, au adoptat săptămâna cu 7 zile, legând fiecare zi de o planetă specifică. În plus, creștinismul a popularizat săptămâna cu 7 zile, legând fiecare zi cu o activitate divină sau o creație, cum ar fi ziua de odihnă sau ziua de creație. De-a lungul timpului, această tradiție cu 7 zile s-a răspândit în întreaga lume și a devenit un standard recunoscut global. Este important de remarcat că, în unele culturi, săptămâna are alte număr de zile, dar 7 zile a devenit săptămâna standard în majoritatea culturilor moderne.

| NiculaeClaudiuAndrei explică (pentru MarinDaniel):

Deci in alte zone ale planetei noastre Pământ, saptamana nu are 7 zile pentru toata lumea de pe glob?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Numărul de zile ale unei săptămâni și ziua de odihnă rezultă prin convenție între oameni, care este foarte veche, Fiiindcă religia reglementa viața socială, religiile au decis aceasta.

| Frank51 a răspuns:

Foarte frumoase primele 2 răspunsuri.

Acum să-ți zic și realitatea. Săptămâna are 7 zile pentru că anul a fost împărțit în ~365 de zile. Anul a fost împărțit în ~365 de zile pentru că pământul face o rotație completă în jurul soarelui in ~365 de zile. A fost foarte convenabil pentru oameni să împartă anul in luni și săptămâni din motive organizatorice. Oare are rost să zic de ce ziua are 24 de ore?

| sabin89 a răspuns (pentru Frank51):

"Foarte frumoase primele 2 răspunsuri." - Mai ales al doilea, care e generat de...de cine oare?

| johnnny123 a răspuns:

Spre deosebire de alte perioade care au în spate o corelație cu un fenomen astronomic (zi, an), săptămâna de 7 zile are la bază doar motive religioase (povestea biblică cu Dumnezeu care a creat lumea în 6 zile și în a șaptea s-a odihnit), mistice ( acordarea unei semnificații foarte puternice numărului 7) și utilitare (timpul trebuie împărțit cumva pentru a putea fi administrat mai bine).

La fel de bine săptămâna putea să aibă 8 zile. Dar atunci ai fi întrebat de ce nu are 7 zile sau 9 zile.

| Lioana a răspuns:

Pentru ca in 6 zile a facut Dumnezeu lumea si in a 7-a s-a odihnit.

| Robert160 a răspuns (pentru Lioana):

Pentru ca in 3 zile un Iepure urias magic misterios a creat lumea in capul lui după care a suflat și a apărut în realitate. Apoi in urmatoarele 3 zile a finisat detaliile și i-a dat pornirea. Apoi în a șaptea zi s-a culcat. Era mulțumit și obosit.

| CostinAlamariu a răspuns:

O lună lunară are 28 de zile împărtițe în 4 săptămani deoarece luna are 4 faze distincte. Durează 7 zile tranziția lunară de la o fază la alta.

| EliLeli a răspuns:

Saptamana e o notiune, timpul nu exista si viata e un vis rolling on the floor

| Robert160 a răspuns:

For practical reasons.