| Crackman a întrebat:

Bună ziua,
În lumea asta exista diferite modalități de conducere.
As vrea din pura curiozitate sa aflu ce are fiecare particular fata de celelalte dar din punctul de vedere al conducerii, construcției, modului de aplicare a legilor și regulilor, paralel fata una de alta.
Mulțumesc.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să conduci ce? Un cor bisericesc de biserică pocăită sau NATO?

| SingleForOne a răspuns:

E mult de explicat. Dar, câteva exemple, dacă vrei lectură particulară, sunt: aristocrația, democrația, oligarhia, timocrația, tirania (5 forme de guvernământ ale lui Plato), monarhia, sultanatul, comunismul, nazismul, fascismul, socialismul, autorianismul, mafioția (l-am făcut pe moment, ar putea sau n-ar putea fi în legătură cu celelalte).

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Câte țări atâtea stiluri de a conduce.Pot să îți spun ce au în comun conducerea tuturor țărilor, mai ales acum în ultimul timp și anume organizarea defectuoasă și lipsa de înțelepciune.