| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Buna ziua!
La niste analize pentru determinarea grupei sanguine, unde rezultatul este O, ce se intelege, este acelasi lucru cu O1?
Sau de exemplu, daca rezultatul era B, atunci grupa era B3?

Răspuns Câştigător
| Anonimu7041 a răspuns:

Exista 4 grupe de sange, astfel
O sau O (I)
A sau A (II)
B sau B (III)
AB sau AB (IV)
Ele reprezinta acelasi lucru, in schimb important aici este RH-ul, care poate sa fie pozitiv sau negativ
Exemplu: AB+ (IV)+ sau AB- (IV)

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este acelasi lucru.
Unele laboratoare si studii medicale numesc intr-un fel, altele adauga si cifre in coada literei.
O = O1
A = A2
B = B3
AB = AB4

| Catrice a răspuns:

E același lucru, ideea e ca nu peste tot în lume se folosește notația cu litere.

| alina2k18 a răspuns:

Sau de exemplu, daca rezultatul era B, atunci grupa era B3?
DA.

Răspuns utilizator avertizat