| Adiii23 a întrebat:

Buna ziua TPU. Vreau sa va intreb ce parere aveti despre ebola? Si nu vreau sa va intreb daca va e frica sau ce sanse sunt sa te infectezi. Vreau sa va intreb daca voua nu vi se pare o afacere? Si poate ca e o boala facuta de guvern si ori vor sa imputineze din populatia ca sa fie mai multe locuri de munca si mai putini care sunt in somaj ori vor sa scoata niste vacinuri foarte scumpe antiebola?

11 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

"Boala facuta de guvern" - asta are guvernul de facut, clar.
Cauta pe youtube - Vice - Ebola, si vezi ce clipuri zguduitoare gasesti, filmate chiar in Liberia unde e focar serios. In fiecare zi ii duce cu masina pe morti si ii arde.
Afacerile care se fac la nivel mondial nu implica virusi mortali fara leac, pentru ca si ala care l-a inventat e posibil sa moara, nu? E destula saracie in lume, destula exploatare a omului de catre om si furt de resurse, manipulare asupra maselor.

Ebola a aparut in jungla din nordul Liberiei ca urmare a faptului ca aia de pe-acolo mananc orice prind in padure: lilieci, sobolani, maimute, marmote, etc. Daca nu e gatita cum trebuie carnea, atunci ai sanse sa te infectezi. De altfel, cam asa a fost pacientul zero.

Tu crede ce vrei, cand va ajunge in Romania si incep sa moara si de-ai nostri, atunci nu stiu daca o sa ti se mai para o afacere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Care guvern? lasa teoriile conspiratiilor la o parte, ca pana la vaccinuri antiebola guvernele cheltuie milioane cu boala asta

| Adiii23 explică (pentru suntserios):

Nu cred ca cheltuie milioane cu asta dar oricum daca asta e parerea ta nu am ce sa zic...

| Doub a răspuns:

Ooo,ba da! E o mare afacere.Foarte multe boli si multi virusi sunt creati in laboratoare, dar cred ca vor sa imputineze populatia cu un alt scop.

| DanielVălean a răspuns:

Nuuuuu, in niciun caz nu ar fi vorba despre asa ceva. Ebola vine din Africa, e o boala ca toate bolile gen cancer, leucemie... de astea. Si in privinta fricii, nu trebuie sa purtam o frica, de exemplu asa sunt eu, daca e sa mor din ebola, asa sa fie.

| Adiii23 explică (pentru DanielVălean):

Pai asa gandesti tu dar presupun ca tu esti in Romania sau in alta tara dar daca ai fi intr-o tara cu risc de contaminare nu te-ai mai gandi asa. Te-ai gandi ca nu vrei sa mori si ca vrei sa mai faci multe lucruri inainte sa mori. asta e parerea mea. Gandeste-te cum ar fi sa mori in doua saptamani? Tot ce ti-ai propus sa faci dispare. Si daca ai muri unde te-ai duce? Iad sau Rai? Rencarnare sau vei fi un spirit toata viata?

| sabin89 a răspuns (pentru Adiii23):

"...sau vei fi un spirit toata viata?" - Care viata? Ca viata s-a terminat cand ai murit.

| xadsada a răspuns (pentru sabin89):

Parerea ta.

| Adiii23 explică (pentru sabin89):

Scuze. O eternitate e bine?

| aXandra a răspuns:

Mie îmi place întrebarea ta, nu m-aș fi gândit la asta. Totuși, nu există vaccin antiebola, deci nu prea are cum să facă cineva o afacere din asta. Vreau să cred că ebola nu este o afacere pentru nimeni și că nu vor mai muri alți oameni din cauza acestei boli cumplite. Ar fi păcat. Noi trăim într-o lume mizerabilă și fără ebola. Singura șansă ca virusul să fi fost produs de om ar fi pentru a distrage omenirea asupra altor probleme importante...

| Adiii23 explică (pentru aXandra):

Mai stim oricum lumea asta e putrezita. Am ajuns ca animalele sa ne omoram unii pe altii ca sa supravietuim. Si guvernul care nu se mai satura de bmw-uri si palate tot noua ne i-a din bani... Nici nu mai stim ce sa credem. Si cam toata lumea stie ca asta isi bat joc de noi dar totusi ii uramam ca niste oii pentru ca ne este frica sa iesim in strada, sa nu mai platim nici un fel de taxe si sa ne manifestam. In ritmu asta nu o sa iesim din criza. Poate ca ei nu vor sa iesim din criza. Poate ca nu este nici o criza pentru ei decat pentru noi.