| UnOmModest a întrebat:

Buna ziua tuturor! Cum comentati urmatoarea afirmatie: "Eu sunt asemeni lui Dumnezeu si Dumnezeu asemeni mie. Eu sunt mare cat El si El este mic cat mine. Eu sub El nu-s iar El putere asupra mea n-are!" - Angelus Sileius. As dori ca raspunsurile voastre sa fie mai ample, cu substanta mai pe scurt. Va multumesc!

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e vorba de Dumnezeu aici. Ci doar despre o imagine a lui Dumnezeu. E mai usor sa iti faci o imagine despre El, sau mai bine zis despre cum ar fi El, decat sa accepti simplul fapt ca e de neinteles, de neconceput, de neatins.
La urma urmei, toti ne facem o imagine despre El, pentru ca nu poti sa te apropii de El ca sa Il intelegi cu mintea ta limitata, dar trebuie ca acea imagine sa fie cit mai apropiata de adevar, Iar cand Il faci pe Dumnezeu mic ca tine, e clar ca e vorba de o imagine distorsionata, atita timp cit El isi arata maretia prin atitea lucruri, unul ar fi marimea fantastica a Universului pe care l-a creat si in care traim. Nu stiu pe cine numeste el Dumnezeu, dar e clar ca nu e vorba de Dumnezeul adevarat.

| UnOmModest explică (pentru cristi202):

Este intersant punctul tau de vedere ( si iti respect credinta), chiar daca nu sunt de acord cu ultima parte, pentru ca nu cunosc in totalitate divinitatea ce ne guverneaza viata si intreaga existenta, fiinta aceea suprema ce carmuieste acest Univers.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-as sfatuii sa discuti dilema ta, cu un preot si-ti explica el foarte amplu cum sta treaba cu asemanarea si puterea ta, in comparatie cu Dumezeu!

| Kogaion a răspuns:

Pana la ultima parte se refera ca Dumnezeu este in fiecare dintre noi, iar la ultima se refera ca el este egalul lui Dumnezeu si nu are nici o putere asupra lui.

| Alex007xD a răspuns:

Asta e o prostie cat galaxia de mare.
Uite, cu porcarii de genul sunt oamenii spalati pe creier.

| Florin1303 a răspuns:

Mi se pare o prostie!

| Florin1303 a răspuns:

Scuze nu mi se pare o prostie nu am citit bine

| AnonymGirl2017 a răspuns:

Eu sunt egal cu dumnezeu -Cam asta exprima textul

| Audrey1912 a răspuns:

Se refera la multiple ipoteze de pe marginea mitului biblic. Se refera la rasa umana creata dupa chipul si asemanarea creatorului, la sanctificarea celor ce se ridica la rangul de virtute impus in biblie si la liberul arbitru oferit de creator. Este o abstractizare a iniei dintre om si dumnezeu. Eu personal nu cred in dumnezeu, dar am facut religie in generala si am retinut cateva chestii.