| Meme10Memu a întrebat:

Ca ceva sa existe e nevoie de cineva fara inceput si fara sfarsit care sa observe ca ceva exista? Timpul se aplica la ceva care se transforma precum materia si nu se aplica la ceva sau cineva care observa?

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In mod logic da, timpul ar trebui sa se transforme precum materia, si asta este o existenta. Legat de cine ar trebui sa il observe... nu putem sa ne dam cu parerea. Adica putem, dar sunt doar pareri.

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

Nimeni nu stie ca cineva a trait vreodata si totusi e necesar ca cineva totusi l-a vazut ca a trait si poate spune ca acel om a trait candva. Ca sa existe trecutul cauzal trebuie ca cineva sa fi vazut trecutul. De aici si impresia omului ca traieste intr-o simulare.

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

Nu are niciun sens si nici un rost viata cuiva daca cineva nu-l observa. Nu are niciun sens si niciun rost universul daca cineva nu observa universul. Fara cineva care sa observe, timpul, tranzitiile, transformarile aproape ca nu ar exista. O piatra nu simte nevoia sa fie observata insa ce rost ar avea piatra daca nu ar fi observata?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Meme10Memu):

Corect, trebuie observat. Dar... nu stim cum functioneaza asta happy

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

De aici si observatorul din experimentul cu fantele, dualismul unda-particula. Daca nu ar exista Dumnezeu sau un observator universal ar fi doar particule elementare care nu fac nimic sau nu interactioneaza intre ele vazute doar ca lucruri distincte. Se vorbeste despre viteza unei particule si nu a unei unde. In fizica se vorbeste de fapt despre viteza fotonului ca particula si nu despre viteza undei de lumina.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar nu am zis ca nu exista ^_^

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

Stiu ca nu ai zis insa caut sa-mi explic lucrurile.

Modul de comportare al materiei e in asa fel incat sa fie observata. De aceea exista dualitatea unda-particula.

Cand o particula elementara doar se misca si nu se comporta si ca unda e ca si cum nu ar face nimic decat doar s-ar misca. Materia e facuta sa faca ceva si nu doar sa se miste.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Meme10Memu):

Noi filtram totul pe baza gandirii noastre. Nu putem intelege asta acum, oricat de mult ne-am chinuii. NIMENI nu poate. Nu functionam inca la acel nivel.

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

Cand o particula elementara doar se misca si nu se comporta si ca unda e ca si cum nu ar face nimic decat doar s-ar misca. Materia e facuta sa faca ceva si nu doar sa se miste.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Meme10Memu):

Corect, dar cum am zis, noi percepem asta ca oameni, din cauza creierului nostru. Practic noi am dat o definitie pentru fiecare lege a fizicii traita si observata tot de noi. Dar poate, pentru altcineva sau altceva, lucrurile stau diferit.

| sabin89 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Aha, deci nu din cauza noastră, ci din cauza creierului nostru.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sabin89):

Nu am zis chiar ca nu este din cauza noastra happy Am facut referire la faptul ca noi gandim asa, ca oameni. Altceva... nu cunoastem, nu putem. Inca.