| SingleForOne a întrebat:

Cand ai o intalnire cu cineva la un restaurant sau fast food, de obicei stai pe un loc opus de partenerul tau, față in față, s-ar spune ca se respecta spatiul personal.
Intr-o alta intalnire, la plimbare in parc sau sa stati pe o bordura (romantic, vorbind) sau la un bar, eventual stati mai aproape unul de celalalt.

De ce intr-un restaurant sau fastfood se respecta acest spatiu personal mai mult fata decat orice alta situatie?

Ma gandesc ca poate ar fi un raspuns psihologic, de asta am pus la aceasta categorie.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Pentru că la restaurant sau fast food se presupune că principalul motiv pentru care ai intrat, e ca să mănânci/bei. Iar atunci când mănânci ai nevoie de ceva spațiu personal ca să nu fi incomodat și să te simți confortabil.
În alte situații, mai ales romantice sau socializare în general, e logic că ai nevoie de mai multă apropiere.

7 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

La restaurant se mănancă și mai confortabil față-n-față, dacă vrei să-ți pui mainile puțin pe masă o poți face fără să verși sucul fetii.

| Anuket a răspuns:

Așa se face în cuplu.
În parc, pe bancă se stă unul în poala altuia, dacă ai observat.
Pe bordură nu stai.

| SingleForOne explică (pentru Anuket):

Intrebarea principala se referea la ideea, de ce in unele locuri (restaurant), se respecta spatiul personal si individualitatea, iar in alte locuri (pe o banca, o bordura, stand in picioare) se doreste sa fiti cat mai aproape?

| Anuket a răspuns (pentru SingleForOne):

Eu n-am auzit de respectarea spațiului personal. Iar dacă te gândești puțin cât reprezintă acela, sigur îl încalci stând față în față la o masă. Poți să vezi persoana, faci contact vizual, când vorbești, mult mai ușor. Pe trotuar n-o să stai în calea pietonilor să te dai de grija lor de fiecare dată decât dacă nu mai este loc pe bancă. Și dacă n-ar avea loc, ia ghici unde se stă.
La grupuri ideea e să stați cu toții și să puteți discuta cât se poate cu mai multe persoane, deci te așezi în consecință.

| IceRope a răspuns:

Fiindcă nu vrei să îl/o săruți după ureche pe cel/cea cu care ai o întâlnire amicală sau de afaceri. Și nici să îl/o mângâi finuț pe picior, pe sub masă.
Când ai ieșit din peșteră, ieri?

| SingleForOne explică (pentru IceRope):

Intalnire romantica, nu amicala sau de afaceri. Am mentionat asta in intrebare...

| marevna13 a răspuns:

Din motive practice, pentru ca e greu sa si mananci, sa intorci si capul sa vorbesti, sa mai misti si din maini fara sa darami ceva, plus ca mesele pentru 2 au scaunele fata in fata din motive de spatiu, daca erau unul langa altul, trebuia sa fie mai mare masa.