| anonim_4396 a întrebat:

Cand elemenrlee chimice reactioneaza acestea au tendinta de a-si realiza octet sau dublet pe ultimul strat de electroni prin mai multe cai(fie prin ionizare, fie prin covalenta).
Dar de ce? De ce trebuie sa aiba pe ultimul strat fix 2 sau 8 electroni? De ce fix aceste numere?
Please help!

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dacă ai rămas cu ceva neclar referitor la lecţia predată la scoală si ceri o părere pe TPU (de ce e asa si nu altfel) asta nu se consideră temă, si deci nu încalcă regulamentul site-ului. Teme sunt problemele care se dau spre rezolvare acasă.
Ţi-as răspunde eu, dar sunt si eu varză la chimie. happy

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Exact! Merci ca i-ai dat explicatia acelui user

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Pe aici sunt interzise teme scolare. http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12