| benny7 a întrebat:

Când începe conștiința?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici-odata.
Ti s-a spus ca esti om si existi, asta nu inseamna ca esti constient de acest fapt, dar stii ca existi datorita filozofiei.

| benny7 explică (pentru anonim_4396):

Corect...

| benny7 explică (pentru anonim_4396):

Pentru unii filozofi, nimic! Nu există! Potrivit unor filozofi, nu avem o conștiință, suntem simple entități materiale fără esență reală. Suntem modelați de mediul nostru și acțiunile noastre sunt doar un impuls al stimulilor externi cu care ne confruntăm. Este o viziune materialistă.

Alți filozofi cred că conștiința noastră este ceea ce ne determină să luăm decizii raționale. Nu este de fapt o substanță fizică, ci mai degrabă un fel de proces de gândire cu care suntem născuți și dezvoltați. Viața ne permite să cultivăm acest proces de gândire prin experiențele noastre, iar cu cât suntem mai bătrâni, cu atât mai mult raționalitatea evoluează (sperăm).

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce usor rezolva uni toate probleme - dumnezeu, cat fac 2 plus 2 =pai dumnezeu stie, de ce ploua afara dumnezeu da ploaia, spunea un preot catolic =iisus ne-a spus sa fim mai buni dar nu sa fim prosti

| benny7 explică (pentru RAY):

Ok Mulţumesc!
Crezi că e mai uşor fără de Dumnezeu?
La ce tip de conştiintă te referi: Morală, Socială. Profesională, de clasă sau Națională?

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Crezi că e mai uşor fără de Dumnezeu?
repet de ce dumnezeu vorbesti?

| benny7 explică (pentru RAY):

În Biblie, Dumnezeu spune: „ Eu sunt Iehova!

| RAY a răspuns (pentru benny7):

In vt se spune si de elohim, eu prefer sa-i spun iahve, da iahve nu are alte popoare decat unul ala e israel

| benny7 explică (pentru RAY):

De DumnezeuYahweh (în ebraică יהוה și transliterat de obicei prin Iahwe sau Iehova).

| benny7 explică (pentru RAY):

Da corect...

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Iahve? un om normal la cap care are empatie nu poate crede in asemenea zeitate atat de cruda, deci nu, nu cred, daca vorbim de iisus ca caracter el reprezinta partea buna a omului, el fiind un profet apoi divinizat

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Vezi tu omul nu poate fi asa cum a fost iisus, nu sta in firea omului sa fie asa, in natura noastra

| benny7 explică (pentru RAY):

Mulţumesc!
Credința e o alegere liberă, altfel nu are nici o valoare.

| benny7 explică (pentru RAY):

Da,corect!*

| RAY a răspuns:

Duhul Sfânt, de asemenea, depune mărturie înaintea noastră. După ce spune:
„Acesta este legământul pe care-l voi încheia cu ei după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor şi le voi scrie în mintea lor."

deci versetul nu are nici o legatura cu asa ceva, e legamantul lui dumnezeu cu poporul evreu

| RAY a răspuns (pentru RAY):

„Iată, vin zile, zice Domnul,
când voi încheia cu Casa lui Israel
şi cu Casa lui Iuda
un nou legământ,
nu ca legământul pe care l-am încheiat cu strămoşii lor,
în ziua când i-am luat de mână
ca să-i scot din Egipt;
pentru că n-au rămas în legământul Meu,
nici Mie nu Mi-a păsat de ei, zice Domnul.
Ci acesta este legământul pe care-l voi încheia cu Casa lui Israel,
după acele zile, zice Domnul:
voi pune legile Mele în mintea lor
şi le voi scrie în inimile lor.
Eu voi fi Dumnezeul lor,
iar ei vor fi poporul Meu.
Şi nici unul nu va mai învăţa pe semenul
sau pe fratele său, zicând: «Cunoaşte-L pe Domnul!»,
pentru că toţi Mă vor cunoaşte,
de la cel mai mic până la cel mai mare,
căci voi fi îndurător în ce priveşte fărădelegile lor
şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor."[b]

| RAY a răspuns:

Ai dat raport ma la un verset din biblie )))))))))))) ce crestini falsi

| Frank51 a răspuns:

Cati ani ai?

| anamariarot a răspuns:

Când se termină instinctul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când îți dai seama ca nu a meritat!

| benny7 explică:

Conştiinţa est unul dintre cele mai familiare, dar şi mai misterioase aspecte ale fiinţei umane.

| benny7 explică:

Motivul pentru care conștiința este o problemă filosofică este că nu putem fi de acord cu privire la ceea ce este conștiința. O definiție de bază pe care mulți gânditori ar fi de acord și mulți nu ar fi, este că această conștiință este o stare de conștiință a minții sau a unui sistem. Stările mentale ale experienței, conștientizarea acestei experiențe și aparent posibilă de a lua decizii și de a avea o agenție sunt toate chestiuni legate de conștiință.

Lucrurile filosofilor nu sunt de acord:

Ceea ce poate avea conștiința (un creier, un computer, poate chiar un grup de obiecte)
Când începe conștiința
Dacă conștiința este "reală" (este un efect, un fenomen fizic, ceva separat de cel fizic etc.)
O problemă serioasă în filosofia minții se numește problema corpului minții. Pur și simplu, această problemă se referă la relația dintre domeniul mental al gândurilor, sentimentelor, percepțiilor și tărâmului fizic al corpurilor noastre.

| ziptrack a răspuns:

Constiinta este un dar pe care Dumnezeu l-a daruit omului, asadar fiecare om se naste cu ea.

Evrei 10:15

Duhul Sfânt, de asemenea, depune mărturie înaintea noastră. După ce spune:
„Acesta este legământul pe care-l voi încheia cu ei după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor şi le voi scrie în mintea lor."

| Endoryus a răspuns (pentru ziptrack):

Ai gresit categoria

| ziptrack a răspuns:

Raspuns pentru RAY

In primul rand trebuie sa intelegeti ca intregul capitol Evrei este adresat oamenilor din poporul evreu, insa Noul Legamant despre care se vorbeste in Evrei 8 si 10 - Legamant incheiat prin sangele lui Iisus Hristos - a fost incheiat nu doar cu poporul evreu, ci si cu toate neamurile de pe Pamant.

Eu dadusem pasajul din Evrei 10 unde nu se mentioneaza de poporul Israel tocmai ca sa nu se produca aceasta confuzie pe care dumneavoastra ati introdus-o citand Evrei 8:7-13.

Asa cum ati spuns, in Evrei 8 autorul discuta despre Noul Legamant incheiat de Dumnezeu cu poporul evreu prin jertfa suprema adusa de Iisus Hristos (profetit de Ieremia). Aici le spune ca Dumnezeu a decis sa puna Legile Sale in inimile si mintile lor (adica constiinta), spre deosebire de timpurile din vechime cand poporul evreu avea Legile Dumneziesti scrise pe cele doua tablete primite de Moise pe muntele Sinai.

Ceea ce nu ati inteles dv. este ca acest ultim Legamant este incheiat si cu neamurile adica toate popoarele lumii, nu doar cu poporul Israel cum reise din paragrafele respective.

Va las si prorocia lui Ieremia despre acest Nou Legamant.

Ieremia 31:31-34

„Iată, vin zile, zice Domnul,
când voi încheia cu Casa lui Israel
şi cu Casa lui Iuda
un nou legământ,
nu ca legământul
pe care l-am încheiat cu strămoşii lor,
în ziua când i-am luat de mână
ca să-i scot din ţara Egiptului,
legământ pe care l-au rupt,
măcar că aveam drepturi de soţ asupra lor,[a] zice Domnul.
Ci acesta este legământul pe care-l voi încheia cu Casa lui Israel,
după acele zile, zice Domnul:
voi pune Legea Mea înăuntrul lor
şi o voi scrie în inimile lor.
Eu voi fi Dumnezeul lor,
iar ei vor fi poporul Meu.
Şi nici unul nu va mai învăţa pe semenul
sau pe fratele său, zicând: «Cunoaşte-L pe Domnul!»,
pentru că toţi Mă vor cunoaşte,
de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul,
căci le voi ierta fărădelegea
şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor."

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Judecatorul nostru intern e constiinta.