| didu48 a întrebat:

Cand spuneti Romania, la ce va ganditi?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

La un trecut cum nu se poate mai glorios,ce putea aduce glorie si in prezent tarii asteia,versus un prezent sumbru,pervertit de false valori si un viitor la care mi-e frica sa ma gandesc.

Cand spun Romania,ma gandesc la oameni ce au fost in prima linie pentru apararea continentului,ca, sa nu ne ascundem dupa deget, daca nu erau regii nostri vreo 200 de ani,o sugeau si Polonia,si Ungaria, si Imperiul Habsburgic, ca puteau turcii sa-i bata usor.Ma gandesc la Mircea cel Batran,la Vlad Tepes,la Stefan cel Mare,la Mihai Viteazu,Iancu de Hunedoara si nu ma gandesc la ei din perspectiva unor aparatori ai crestinismului,cum au fost si inca sunt des numiti,ci la niste eroi care au aparat tara,nu religia,care ne-au ferit,pe cat au putut de subjugarea musulmana, ce au incercat pe cat posibil sa pastreze identitatea nationala intacta, la oameni ce aparau Moldova impotriva a 200000 de spahii,la oameni ce intrau glorios in Alba-Iulia,nu ca tirani si cuceritori,ci ca eroi ce vedeau un singur lucru deasupra celorlalte: tara si apararea ei,prin sabie,sange,praf de pusca,cu orice pret.

Ma gandesc la Eliade,Nichita Stanescu,Slavici,Marin Preda,Emil Cioran,Eugen Ionesco,Lucian Blaga,Camil Petrescu,Rosetti,Nicolae Balcescu,oameni care schimbau tara cu o arma,stiloul din mana. Daca oamenii astia ar fi fost americani,nemti,rusi,englezi,sau francezi, erau astazi priviti asa cum ar trebui priviti, aflandu-se printre cei mai buni scriitori din lume.Toti oamenii astia au fost romani,au facut ceva pentru tara asta,au dezvoltat-o prin ce scriau.

Ma gandesc la alte persoane,despre care,unii romani poate nici nu stiu ca au existat: Bratienii,Petrache Poenaru,Ioan Cantacuzino,Tudor Vladimirescu,Ana Aslan, Ion Antonescu, C.Z.Codreanu,si multi, multi altii, ce fac cinste tarii.

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Acasă.

Apache
| Apache a răspuns:

Ca roman...cel mai probabil ma gandesc la lucruri pozitive!
intrebarea asta ar devenii interesanta daca ar fi adresata unui strain!

| didu48 explică (pentru Apache):

Sa presupunem ca tu esti un strain. Ce ai raspunde? tongue

| Apache a răspuns (pentru didu48):

Tara frumoasa...dar condusa de niste handicapati,cu ramasitele comunismului inca vizibile, cu o infrastructura la pamant, cu cea mai mare populatie de tigani din europa...
Deci.o tara frumoasa...dar cu o populatie de lasi care nu stiu sa iasa in strada nici cand li se taie salariul cu 70 %

| Ecea a răspuns:

La tiganii nostri,la cainii de pe strazi,gunoaie,Basescu,Udrea,manele, prostie, corpuptie.

| mgtow a răspuns:

La peisaje, viata care o voi duce incepand de anul viitor, soferia pe tir mai ales voi strabate drumuri zile intregi, timpul rece al iernii si asa mai departe.

| Andrei7520152 a răspuns:

Birocratie, coruptie, hotie, manelism si meltenism cat cuprinde. Cu foarte putine exceptii optimiste, Romania e un izvor de nimic productiv la ora actuala...

Abh
| Abh a răspuns:

Momentan, la saracie!

| KyraW a răspuns:

La rromi.Got it? rromi>Romania.E simplu.Ar fi trebuit sa avem un nume mai artistic pentru putina, dar existenta noastra valoare culturala si artistica de aici.

| MâţulMov a răspuns:

Ma gandesc la o tara puternica, care din pacate si-a pierdut unele dintre cele mai bune calitati.Si totusi, este una dintre cele mai frumoase tari din lume, care stie sa se ridice, chiar daca este la pamant. Romania este tara in care m-am nascut, si o iubesc ca pe propria mama.
Nu inteleg de ce unii oameni pleaca din tara, chiar daca nu mai au ce manca...Si, cu toate ca toti isi doresc ''sa moara capra vecinului'', cunosc cativa oameni care m-ar ajuta, chiar ar muri daca eu (sau altcineva) as fi in pericol.
Romania, si romanii sunt pe un drum gresit, dar sper ca vom gasi drumul cel bun.

| Downfall a răspuns:

E o ţară frumoasă ca natură, peisaje şi aşa
Păcat că e populată în mare parte de ţigani şi oameni fără caracter

| THCC a răspuns:

Coruptie,manele,incultura,mizerie.

| Sἶrenἶa a răspuns:

Ca trebuie expulzati toti tiganii!

frustrated

| DraGfirE a răspuns:

Ma gandesc la prostie, hotie, iubire si prietenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Foarte interesantă întrebarea.Mă gândesc la ură,simpatie, iubire, etc. spun ură și simpatie în același context deoarece sunt oamenii care se urăsc și oamenii care se iubesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul pe pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mă gândesc la Eminescu, Nichita, Enescu, Macedonski, Blaga, Cioran, Noica, Eliade etc.

Și mi se rupe de cine o să creadă/spună că e emfază, snobism și ipocrizie din partea mea, și răspund doar pentru impresii, eu chiar la ei mă gândesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La criza, boy, la criza.