| AvalohAlyn a întrebat:

Cand va "muri"Soarele si ce se va intampla atunci?

18 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu cred că vom apuca asta. Când Soarele va "muri" probabil se va transforma într-o "mică" gaură neagră.

| drutzix a răspuns (pentru T0T):

N.are masa necesara sa devina o gaura neagra.
Viata stelelor ca soarele e urmatoare
-Fuziune H - perioada initiala
-Fuziune He - perioada in care devine un Gigant Rosu si incepe sa isi piarda din masa
-Ramasitele nucleului format din materie degenerata (electron degenerate matter) - perioada in care devine un Pitic Alb
-Energia ramasa se pierde foarte lent si devine un Pitic Negru.

| anonimg a răspuns:

Pentru cei ce se incred in Dumnezeu, lucrurile stau altfel.
Doar daca Dumnezeu nu va face ceruri noi si un pamant nou asa cum a promis (dar le va face), doar atunci am putea sa presupunem ce/cum/cand se va distruge soarele si pamantul. (Cred ca mai repede se va distruge pamantul inaintea soarelui).
Dar noi nu trebuie sa privim lucrurile ca si cum nu am avea nici o nadejde; nu trebuie sa le privim ca si cum Dumnezeu nu ar exista si/sau nu s-ar tine de promisiuni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Fugi bre la religie si nu mai imprastia ineptia ta si pe aici.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

As fugi eu la religie; dar numai ca soarele tot de Dumnezeu a fost facut. Ca doar nu s-o fi facut singur acum 589 de miliarde de ani lumina si 30 de zile si jumatate. ^_^

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

AI dreptate, are mai mult sens religia. " Intai a fost lumina si dupa soarele".

| T0T a răspuns (pentru anonimg):

"acum 589 de miliarde de ani lumina" - se folosește la măsurarea distanțelor, în primul rând. Oricum eu tot nu înțeleg de unde ai scos acel 589 de miliarde de ani când universul nostru are de abia 13 miliarde de ani. Chiar nu e potrivită categoria pe care ai ales-o.

| minrest a răspuns:

Soarele se va stinge peste cinci miliarde de ani.

| Sn4k3 a răspuns:

Peste minim 5 miliarde de ani.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Sn4k3):

Si ce se va intampla cauta si tu pe Youtube in romana sau engleza ca sunt n video-uri.

| mentholinks a răspuns:

Din cate stiu, inainte ca sa moara soarele, Calea Lactee se va ciocni cu galaxia Andromeda peste 2 miliarde de ani.

| FaraNumePls a răspuns:

Când moare soarele murim și noi și gata laughing
Mă gândesc că explodează sau ceva de genul și el fiind mai mare ca pământul practic ne înghite laughing dar daca ar fi doar așa sa moară fara nici explozie, vom sta pe întuneric laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este greu de prezis ce se va intampla peste 5 miliarde de ani. Inainte ca Soarele sa "moara" va deveni o mare stea rosie (pentru ca va fuziona fier) care va inghiti primele 4 planete din sistemul solar. Dupa implozie, in urma Soarelui, va ramane o pitica alba formata din carbon, avand in centru un diamant de marimea New York-ului. Oamenii, probabil ca pana atunci vor reusi sa colonizeze alte planete, poate vom descoperi si viata extraterestra care ne va ajuta sau nu. Simt ca m-am dus intr-o zona mult prea SF (si urasc SF-ul), dar, daca lasi toate constrangerile perioadei, nu mai pare chiar atat de imposibil sa crezi ca in anul 4 miliarde oamenii nu vor mai locui pe Terra si vor afla ca nu sunt singuri in Univers. Sau, cine stie, poate ca oamenii nu vor mai apuca sfarsitul Soarelui, autodistrugandu-ne pana atunci. In acest caz doar prostia umana va fi vinovata...
Dumnezeu decide ce face cu lumea Lui.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Soarele va fuziona Hidrogen si Heliu, n'are masa necesara pentru restul elementelor.

| Bernardus a răspuns:

O sa fie in cateva iliarde de ani, deci daca nu ne autodistrugem probabil vom fi colonizat alte sisteme solare

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Am calculat la fizica in liceu cand va muri... o sa dureze milioane de ani ca sa ajunga doar la jumatate fata de cat e acum, deci - in orice caz, o sa dureze mult prea mult pana o sa se termine Soarele. Dar nu te ingrijora, vom fi demult morti pana se va intampla acest lucru. vezi si tu ce se intampla in lume si unde s-a ajuns cu totul. planeta noastra e deja distrusa mai mult de 50%. daca esti tanar, poate prinzi si finalul big grin

| AmNa18 a răspuns:

Va 'muri' peste multe milioane de ani. Va începe să se umfle ca o minge, şi va înghiții treptat planetele apropiate inclusiv pământul după care masa soarelui va fi atât de mare încât soarele va fi incapabil să susțină această masă şi va exploda.

| Jsehgrtaberg a răspuns:

Nu o sa te mai bronzezi pe moaca aia de fund gras pe care o ai.