| chuckmanson a întrebat:

Care a fost cea mai mare problemă pe care ați avut-o la școală? De asemenea, care credeți că ar fi una din cele mai mari probleme ale sistemului de învățământ românesc?
În cazul meu, o problemă pe care nu am văzut-o să fie abordată și care m-a afectat grav ar fi faptul că copiii cu dizabilități de învățare nu primesc aproape niciun suport în școlile românești.
Eu sufăr de disgrafie, care în caz că nu știți înseamnă că scriu într-o poziție ciudată, cu încheietura îndoită, motiv pentru care începe să mă doară mâna repede, scriu foarte mare și cu diferențe mari de mărime între litere, cu spații excesive între cuvinte, comit frecvent greșeli de gramatică și scriu cuvinte greșit, inclusiv cuvinte pe care le folosesc frecvent, deci trebuie să corectez și să tai ce scriu mai mereu și am și probleme de coerență, în special când spun o poveste sau explic o idee complicată. Nu e problema că aș fi prost sau că nu știu să scriu, este o tulburare neurologică, o dizabilitate legitimă.
Absolut fiecare persoană care mi-a văzut vreodată scrisul a avut ceva negativ de spus despre asta, colegii mei își băteau frecvent joc de mine pentru asta și niciun profesor nu m-a ajutat cu asta. Unii profesori efectiv mă agresau verbal și mă jigneau sau îmi scădeau notele intenționat pentru asta iar restul îmi spuneau să îmi repar scrisul, dar niciunul nu s-a obosit vreodată să se informeze de ce aș putea scrie în felul ăsta sau să mă ajute în vreun fel. Literalmente am aflat anul trecut deși am problema asta din clasa 1
Problemele pe care le-am avut în principal nu au fost din cauza bolii în sine, mereu am fost un copil deștept și mereu m-am simțit mai inteligent decât majoritatea persoanelor de vârsta mea. Și în ciuda problemelor mele de scris chiar scriu cărți(nu am publicat, dar plănuiesc să o fac) și în general trăiesc bine mersi. Problemele au fost în principal din cauza bullying-ului pe care l-am suportat la școală atât de la colegi cât și de la profesori, într-o perioadă ajunsesem să urăsc matematica, fizica și cititul în general din cauza asta.
Ce părere aveți? Ați avut vreo problemă similară sau orice fel de problemă gravă pentru care nu ați primit niciun fel de ajutor de la școală?

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Tot așa o problemă asemănătoare cu a ta am avut și eu.
La școală eram discriminat și sunt, pe motiv că sufăr de hipoacuzie. Ea a evoluat de la ușoară la gravă. În prezent, formele ei sunt grave. Bineînțeles, e corectată cu aparate auditive, dar cu ele auzi cât de cât.
La liceu, trebuie să stăm cu măști în clasă. Știu, este o lege care zice asta, nu sunt anti-restricții, și nici nu vreau să mă țintesc pe subiectul ăsta.
Am discutat cu diriginta problema asta și mi-a zis că fără nicio problemă, atunci când ea sau alți profesori dictează, își vor da masca jos ca eu să înțeleg.
După ce am vorbit cu ea, mă duc la școală cu o nouă speranță. Dar, profesorii tot așa cu mască stăteau. Și nici măcar diriginta, care mi-a zis că-și dă masca jos când predă, tot cu ea a rămas la gură, de parcă era lipită cu SuperGlue.
Și în prezent, mă aflu în aceeași postură, învăț pe spinarea mea. Și unii colegi mă discriminează. De fapt, nimeni nu vorbește cu mine. Ei zic că n-aud și asta e trist. Mă afectează foarte mult pe plan psihic. Dar nu am ce să fac...

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Anxietatea.Nu ma simteam in largul meu si nici nu eram ajutată sa ma adaptez.
Problema e ca profesorii nu prea dau importanta anumitor probleme si multi nu încearcă să gestioneze anumite situatii.Eu spre exemplu fiind anxioasa, nu puteam raspunde in fata clasei si atunci chiuleam si ii "forțăm" cumva sa ma ia separat si sa imi dea test si asa demonstrăm că pot si cat pot si treceam.Dar asta imi provoca tot mie rau ca aveam absente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai mare problema a fost ca unii elevi erau favorizati, doar pentru ca erau copiii vreunui profesor. Mereu scapau de note mici, pe nedrept. Odata am avut de facut un referat, si toti cei care nu au facut referatul au luat 4, cu exceptia plodului unei profesoare. Efectiv a favorizat acel elev in fata tuturor, fara nicio remuscare!

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Te susțin!
Eu predau în învățământul preuniversitar românesc. Am și am avut "parte" de beizadelele "geniale" ale unor "colege"! Plus că acum am "bucuria" de a fi "coleg" cu beizadeaua 200% cretină a primarului - absolventă cu taxă a unei vestite facultăți particulare!

| Anuket a răspuns:

Scrisul trebuie să fie citeț, nu neapărat frumos. Dar acum se poate scrie pe calculator. Din păcate scopul profesorilor era să dobândești materia. Dar și cu părinții e greu de multe ori, nu le este ușor să creadă că copilul lor are nevoie de ajutor.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Sistemul de educație putred (ideologic, material și uman) și mentalitatea majorității părinților duc invariabil la dezastru, iar cei care au de suferit sunt doar copiii. Din păcate, asta nu se va schimba în următoarele zeci de ani.

| MariusNede a răspuns:

Intalnirea cu colegii atei.