| FreddieM a întrebat:

Care ar fi daca ar trebui sa alegeti doar una dintre aceste doua virtuti, intelepciunea sau cunoasterea (stiinta)?

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Un user mai sus a zis să le defineşti pe fiecare. Nu văd de ce ar trebui, doar sunt definite clar în dicţionar. Dar, mă rog, aşa s-a gândit el. Cunoaşterea duce la înţelepciune? Nu neapărat. Sunt atâţia oameni tobă de carte şi cu un caracter care lasă de dorit. Eu aş zice că aceste două virtuţi se împletesc. E greu să stabileşti o graniţă care să le despartă. Dar parcă totul pleacă de la înţelepciune. Un om înţelept îşi dă seama că trebuie să citească, să se cultive. Deci prima conduce spre a doua. Ca să răspund direct la întrebare, aş alege pe prima, pentru că ea m-ar conduce şi spre a doua.

| RoCkKiD a răspuns:

Defineste-le pe fiecare si aleg dupa. happy

| RAY a răspuns:

Intelepciunea necesita cunoastere, doar prin cunoastere, ratiune, experiente dobandesti intelepciune

| SilentRain a răspuns:

Prima

| Goete a răspuns:

Intelepciunea, caci degeaba cunoastere fara intelepciunea de a o aplica

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Intelepciunea

| Raizing a răspuns:

Nu alegi, ele te aleg pe tine!

| Fabyana307 a răspuns:

Înțelepciunea, căci dacă esti înțelept cunosti si multe.

| Atlantic007 a răspuns:

Cunoasterea fara intelepciune poate fi periculoasa.

| randomdata a răspuns:

Dacă cunoașterea este informație, înțelepciunea este înțelegerea și aplicarea acelei cunoștințe, iar intelepciunea este conștientizarea esenței de bază a unui adevăr.
Din păcate, putem dobândi o viață de cunoaștere, dar niciodată nu vom vedea înțelepciunea în ea. Putem fi înțelepți, dar totuși ratăm sensul mai profund.