| anonim_4396 a întrebat:

Care ar fi dinamica Universului material si ce o cauzeaza?

6 răspunsuri:
| Tyberiu2000 a răspuns:

Totul este cauzat de entropiei. În termodinamică știm că toate sistemele se îndreaptă spre punctul în care entropia este maximă, ceea ce cauzează ca universul să se afle într-o stare de expansiune, pentru a atinge această stare. În momentul fix dinaintea Bing Bang-ului putem spune că universul era în starea în care entropia este minimă. Acum, celelalte forme de dinamică sunt date de energii și forțe.

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Și astfel poți exprima și sensul timpului. Sensul timpului e pozitiv atunci când sistemele se mișca conform principiului entropiei. Timpul curge invers opus acestei legi.

| anonim_4396 explică (pentru Tyberiu2000):

"celelalte forme de dinamică sunt date de energii și forțe." - forte care supervizeaza entropia. Entropia este numarabila prin cantitate de miscare. Miscarea este caracterizata de frecventa. Timpul este imaterial! Timpul este doar un concept ce exprima o modificare de stare sau o succesiune de evenimente. Cele mai rapide evenimente sau succesiunea cea mai scurta de evenimente sau indivizibila este exprimata de constanta Plank. NU se poate vorbi de entropie sau frecventa 0 Hz pentru ca 0 Hz exista doar la marginile volumului spatiului vid ( ce include volumul spatiului elipsoid al Universului ) adica de acolo de unde incepe nimicul. Singularitatea Big Bang a aparut in spatiu vid unde exista forte sau fluctuatii cuantice sau energie ( forte * distante ) neagra. Energia neagra responsabila de expansiunea materiei, este caracterizata si de presiune negativa foarte mare. Am putea spune ca presiunea negativa a rupt singularitatea Big Bang. Cand materia strabate spatiul extern volumului elipsoid al Universului material si va da de inceputul "nimicului" in punctul unde ar fi existat singularitatea Big Bang si in jurul lui s-ar crea spatiu golit complet de materie a carui presiune s-a negativizat foarte mult. Cu cat aceasta negativizare a presiunii din punctul fostei singularitati Big Bang va deveni tot mai mare este posibil ca expansiunea materiei sa fie oprita si inversata spre punctul de unde a fost singularitatea Big Bang.

| anonim_4396 explică (pentru Tyberiu2000):

"celelalte forme de dinamică sunt date de energii și forțe." - energia = lucru mecanic = forta * distanta. Asadar ori vorbim de energie ori de forta. Cand vorbim de energie ne referim de fapt la forta exercitata pe o anumita distanta. NU e bine sa facem confuzie de termeni sau exprimari ambigue. Cercetarea in fizica se face prin cunoasterea clara a notiunilor si relatiile dintre ele exprimate in formule.

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum înțeleg unde am greșit, după ce am recitit "by myself". Văd ce spui, totuși, aceste teorii se aplică doar dacă energia întunecată este reală. Sincer, n-aș spune că e sunt un adept al acestei teorii. Aș dori să știu dacă am putea comunica unul cu celălalt prin alt intermediu, decât TPU. O rețea de socializare ar fi perfect...

| anonim_4396 explică (pentru Tyberiu2000):

Site-ul asta cred ca mai atrage oameni care vor sa rationeze. Am fost pe site-uri de stiri cu injuraturi si tot felul de dezbateri politice. Acolo m-am calit si am cunoscut ce inseamna sa fiu batjocorit fara explicatii. Batjocura fara explicatii rationale NU are sens si nu are valoare si NU merita evaluata sau luata in considerare, CI merita ignorata. Batjocura cea mai crunta NU e cea materiala ci cea informationala. Cand omul moare de boala batranete DAR si de IGNORANTA e o mare pierdere. Am fost pe site-ul descopera un site de "stiinta" pe care-l urmaresc zilnic ca sa vad ce se mai descopera insa cat despre comentarii nu comenteaza NIMENI sau prea putini! Acest lucru arata IGNORANTA care salasluieste in oameni. Multi se lasa informati si dezinformati FARA ca ei sa faca apel la adevarul sau ratiunea care o au si ei insisi. Daca vad ca aici nu mai gasesc pe nimeni care sa gandeasca cu propria ratiune atunci ma mut pe alt site. A comunica doar cu unul adica cu tine atunci ar aparea autolimitarea informationala. Cu cat sunt mai surse informationale explicatoare cu atat eu pot compara mai multe informatii pentru mine insumi. De aceea timpul nu-mi permite sa ma limitez la un site de socializare. Sper ca ai inteles motivul din ce am zis aici. Cand omul are prejudecati, dispretuieste sau batjocoreste ca asa ii place lui, asta NU e intelepciune! CI autolimitare informationala. Un astfel de om aduna doar informatiile care ii fac placere si aici intervine carnea si sentimentele influentate de ceva mostenit in ADN si care a condus la razboaie prin care s-au distrus sute sau mii de ani de cunoastere. Biblioteca din Alexandria a fost arsa de niste ignoranti care au dat curs acelui ceva din ADN-ul oricarui om care il duce pe om la imbatranire si moarte. Insa nu doar acel lucru il duce pe om la moarte ci ceva mult mai important! : lipsa sursei de forte care a determinat aparitia materiei acea forta insumata care prin vibratie a determinat aparitia materiei. Cand omul mananca de fapt primeste forte vibrationale. Cand respira si cedeaza prin lucru mecanic forte catre mediul inconjurator fortele din trup scad ca numar si de aceea este necesar sa mamance sa bea pentru a reface suma fortelor din corp. Daca privim mai in detaliu asa zisii oameni puternici sau bogati sunt influentati predominant NU de ratiune CI de sentimente: lacomie, mandrie. Unii dintre ei care esueaza ajung de se sinucid pentru ca ei continua sa se lase dominati de sentimente sau sentimentul de frustrare. Aparent oamenii bogati sau conducatorii sunt rationali DAR de fapt ei sunt dominati mai mult de sentimente decat de ratiune OBIECTIVA. De aceea ei ignora suferintele multora pentru ca ignoranta ii caracterizeaza in ansamblul lor. Intentia mea NU este sa ii critic pe conducatorii lumii CI sa scot in evidenta realitatea si ratiunea OBIECTIVA. La baza conflictelor interumane stau batjocorirea sau defaimarea sau dezonorarea sau dispretuirea sau ignorarea sau critica sau judecarea altor oameni, care sunt de multe ori sau intotdeauna dominate de sentimente: ura, invidie, frustrare, dispret.
Fizica si astrofizica e NEUTRA politic religios comercial si asa e cel mai rational. Particulele elementare sunt generoase intre ele pentru ca prin interactiuni isi impart fortele vibrationale intre ele si nu tin cont de afilierea politica etnica religioasa comerciala. Neutru = echilibru. Cand o anumita parte din societate acumuleaza mai multa forta potentiala decat alta atunci dpdv fizic apare bombardarea cu forta a celor care au forte mai putine. Aparent Universul are insumare de forte mai mare decat spatiul vid din jurul volumului elipsoid al Universului material si cauta prin expansiune sa il domine sau sa-l cucereasca navalind accelerat asupra lui. Golul sau spatiul vid sau viata sau dragostea sau smerenia ca si iarba si buruiana verde aparent slaba a fost taiata de UNII oameni aruncata "dispretuita" distrusa sau tratata ca ceva obisnuit sau de la sine inteles sau a fost inlocuita cu ura mandrie trufie cu torturi cu violenta de-a lungul miilor de ani de istorie DAR iata cum ceva aparent atat de neinsemnat ca si spatiul vid a ajuns din nou in centrul atentiei. Evident ca acestea sunt apreciate de majoritatea unora dar acum caut profunzimea acestor lucruri care exista. Subliniez acestea ca pe ceva care s-a incercat de catre unii oameni sa fie distruse sau lasate de o parte sau ignorate. Din punct de vedere fizic spatiul vid e neutru. Singurele particule elementare NEINSEMNATE, dpdv al masei care se deplaseaza in spatiul vid sunt cele neutre electric adica fotonul si neutrinul ( cu masa < 0.120 eV/c^2 ). Interesant este ca eV se aplica unui electron care se deplaseaza intre doua puncte a caror diferenta de potential este de 1 Volt. Dar putem vorbi de o masa exprimata in eV/c^2, cand vorbim de un neutrin neutru electric? Intre doi neutrini neutri in spatiul vid poate apare o diferenta de potential electric? Potential electric exista intre puncte incarcate cu sarcini electrice pozitive sau negative DAR in spatiul vid NU exista particule incarcate electric ci sunt neutre dpdv electric.