| Theo94 a întrebat:

Care credeti ca are dreptate: optimist, nihilist, pesimist/realist (mai mult realist mi se pare mie) din imagine?

https://imgur.com/a/SczcVkg

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nimeni nu are dreptate, doar tu prin ceea ce atragi in viata gandurile tale devin realitate - opinia externa nu conteaza

| sabin89 a răspuns:

Prima. Ce atâtea ifose şi văicăreli!
Dacă nu aţi fi avut viaţă, aţi fi zis: ce bine ar fi fost să avem! Să admirăm şi noi nişte flori, să auzim un tril de privighetoare, să citim o carte bună, să mâncăm o ciocolată, să îmbrăţişăm un semen de sex opus, să bem un vin de Bordeaux, să cumpărăm un iphone 12, să navigăm pe internet, să dăm de un site precum TPU... Ehe!

| Ofiintă a răspuns:

S-ar putea ca niciunul, toți sau câțiva.
Nu există neapărat (dreptate/adevăr), ce spun eu reflectă adevărul din punctul meu de vedere. Existe păreri, nu și adevăruri.

| Theo94 explică (pentru Ofiintă):

Bine inteles, cine are dreptate in mod subiectiv, sau care va place cel mai mult de acolo.

| RAY a răspuns:

Nihilism optimist

| sierra1 a răspuns:

Tradu-nă că nu știm franceză!

| Wr3nch a răspuns:

Pesimist/realist

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Fiecare zice un lucru diferit, deci toti au dreptate.

| Jouliete a răspuns:

Eu cred ca o combinatie intre aceste opinii ar fi ideala. Sa vezi lucrurile in mod realist adica sa observi ce nu poti si ceea ce e in jurul tau, dar ca optimistul avand o atitudine pozitiva si fiind multumit cu ceea ce ai deci eu diferentiez realist de pesimist fiindca aceea nu e o gandire prea benefica. Iar nihilisti se gandesc prea mult la faptul ca viata e inutila in loc sa o faca ei utila si cu un scop, fiindca acel scop fiecare si-l creeaza.