| Johanndjmt2 a întrebat:

Care credeti ca este adevaratul scop al omului (ca specie) pe acest pamant?
Dar cea mai mare abatere?

Ce parere aveti?

17 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu cred si nici nu vreau sa existe un scop....ne purtam dusi de evolutie pana cand o sa ne distrugem singuri.

| MagicSmile7 a răspuns:

De a deveni om.

| Inferno a răspuns:

Sa fie nemuritor.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Omul sau specia, ce sa fie nemuritor?
Daca ii vorba de specie cred si eu la fel dar daca e vorba de fiecare individ in parte nu-i adevarat doar daca esti psihopat iti doresti sa traiesti la nesfarsit.

| sabin89 a răspuns:

E posibil si sa nu aiba niciun scop. Traieste si el de azi pe maine.

| WR104 a răspuns:

Reproducerea este scopul principal apoi cred ca urmeaza banii si facebook-ul.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ca specie, nu are un scop aparte, toata existenta este ceva intamplator, relativ.
Scopul il cream noi prin ratiune.

| Mădă0611 a răspuns:

Oamenii nu se nasc cu un scop, dar odata nascuti, sa zicem ca perpetuarea speciei ar fi datoria lor.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Mădă0611):

Păi şi şobolanii au tot acelaşi scop, perpetuarea speciei. Cu ce suntem noi mai superiori, dacă în esenţă scopul e acelaşi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ziceam ca nu avem scop. Nu suntem superiori, insa ne credem, pentru ca avem ratiune, mai multa decat alte specii, asta ne-a urcat in varful lantului trofic, si ce bine ne descurcam http://yourblacksburgbackyard.files.wordpress.com/2012/07/ego-vs-eco1.jpg

| WhatheWow a răspuns:

Noi suntem o intamplare si intamplarile nu au un scop anume insa datorita faptului ca suntem o intamplare care are constiinta si ratiune, atunci putem sa ne creem un scop; unul cu adevarat benefic sau unul malefic.
Cat despre ultima parte a postarii, ma abtin caci nu avem doar o abatere mare ci mai multe si nu vreau sa starnesc acum polemici.

| Duucu a răspuns:

Sa ajute la dezvoltarea omenirii si sa frecventeze rugaciunea macar odata pe deceniu.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Sa traiasca, sa se inmulteasca, Ca la toate speciile. Eventual, sa respecte invataturile Domnului.

| CryChristiAN a răspuns:

Dragule, scuze ca adaug ceva, dar omul este fie SPECIE CHIMICA, fie SPECIMEN. Aici, fiecare are de ales ce vrea sa fie.
PS: vad ca ai primit raspunsurile le care voiam sa le zic. MDa.

Sanatate si o zi buna! Sarbatori fericite.

| axel112 a răspuns:

Dupa parerea mea este in primul rand de a trai de a supravietui ca orice specie dar noi am avut sa spun o curiozitate aparte ne-am pus intrebari in dorinta de mai bine si sa supravietuim am inventat lucruri si inca si in ziua de azi ne punem intrebari nu va intrebati exista extraterestri, poti transforma fierul in aur, poti instala un tv intr-o masina si sa te uiti pe drum, ce e dincolo de univers

| axel112 a răspuns:

Dupa parerea mea atunci cand vom inceta sa ne punem intrebari atunci vom ramane stabili in tehnologie inteligenta, inventi si gandire

| NoNameW a răspuns:

Sa isi traiasca viatahappy