| UnderPressure a întrebat:

Care credeti ca este cea mai buna forma de comunicare?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Se spune că față in față comunici cel mai bine și asta e adevărat intr-o anumită măsură pentru că așa vezi expresia feței celui care vorbeste și îi auzi tonalitatea vocii ceea ce indică mai clar sentimentele vorbitorului. Totodata se pot transmite informații mai multe decât în scris. Pe de altă parte în mintea ascultătorului se pot învălmăși o grămadă de gânduri și atenția să-i fie sustrasă de la vorbele interlocutorului. In această situație funcționează mai bine comunicarea în scris pentru că prin citire informatia ajunge mai ușor la creier. E mai rezumativa si transmite esența, fara a se intra prea mult in detalii inutile. Am observat și că oamenii se deschid mai ușor în scris. În plus textul scris poate fi recitit oricand pe când vorbele auzite pot fi uitate.
Deci fiecare din cele 2 forme de comunicare are avantajele si dezavantajele ei.
Comunicarea prin telefon are in minus observarea expresiei interlocutorului fata de comunicarea fata in fata, neavand nici un avantaj fata de aceasta.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Asta e ca in experimentul cu masca, pe scurt, un subiect care poarta o masca are sanse mai mari sa faca lucruri care nu le ar face fara masca, practic masca ofera o anomitate, acelasi lucru este si pe internet dar ce crezi eu am patit cu clienti care imi povesteau de viata lor =eram necunoscut, numai purtam legatura apoi cu ei, desi aveau incredere sau o descarcare

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum am facut o de milioane de ani, fata in fata desigur

| Violleta2022 a răspuns:

Cea mai buna forma de comunicare este cea verbala, preferabil fata in fata, daca este poate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Fata in fata, dar nu este indeajuns!
Degeaba stai langa cineva la 20 cm, daca ii eviti privirea.E important sa sa te uiti in ochii interlocutorului pentru ca privirea spune totul!

| Steregoi a răspuns:

Cea verbala.

| PersonajFictiv a răspuns:

Orala smug

| Vvistula a răspuns:

Comunicara nonverbala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexul

| UnderPressure explică (pentru anonim_4396):

Recunosc ca nu la asta m-am referit, m-ai luat prin surprindere. laughing)
Cred totusi ca telepatia e mult mai puternica decat forma sexuala.
Se cunoaste ceva, mai puternic de atat?

| Lioana a răspuns (pentru UnderPressure):

Telepatia nu funcționează oricand si cu oricine. Trebuie sa ai ganduri foarte puternice ca sa le poti transmite prin telepatie si nu poti fi sigur ca vei primi raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnderPressure):

N-as zice

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Tu chiar crezi in telepatie?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca esti la ovulatie zilele astea

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt

| Darkmagic a răspuns (pentru UnderPressure):

Acum 7 ore | UnderPressure explică:
Cred totusi ca telepatia e mult mai puternica decat forma sexuala.
_________________
Telepatia totala, ESTE forma perfecta a comunicarii inter-specii sau in cadrul unei specii, cu mentiunea ca specia respectiva ramane primitiva, fiind incapabila sa edifice o civilizatie tehnologica.
De ce?
Pentru ca telepatia nu are nevoie de mijloace tehnice de comunicare, si cel mai important, NU are nevoie de alfabet si scriere, unicele mijloace prin care cunostintele si informatiile merg din trecut, catre viitor, fara sa se piarda cum s-ar intampla in cazul fenomenului telepatic, al oralitatii sau prin comunicarea cu feromoni.
Altele nu exista, prin urmare, comunicarea adoptata de rasa umana prin linia: limbaj mimico-gestual, - limbaj articulat, - alfabet = scriere este cea mai buna.

| mihaicelsfant a răspuns:

Fata in fata

| denisTiky a răspuns:

Prin semne

| DoarAlin a răspuns:

Face to față.

| Tobias78 a răspuns:

Face to face!

| DeDeDeeaSweety a răspuns:

Fata in fata

| Yiing a răspuns:

Fata in fata, daca nu se poate, macar sa auzi persoana intr'un apel telefonic. cand comunici cel mai bine este sa auzi persoana.

| Grigoirc a răspuns:

Face2face