| MeScorpion a întrebat:

Care credeti ca este diferenta intre dreptate si razbunare?

7 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Dreptate - imi tai un deget, iti tai un deget.
Razbunare - imi tai un deget, iti tai mana, sa nu mai poti taia ceva vreodata. devil

| suffarstar a răspuns:

Dreptatea este impartiala.

| Yamaha123 a răspuns:

Razbunarea o faci pentru cei ce nu fac dreptate

| vRemi a răspuns:

Dreptatea nu te satisface precum razbunarea.

| EarsOfAFox a răspuns:

Sarah Kerrigan stie cel mai bine raspunsul. L-a omorat pe Arcturus Mengsk si ca sa se razbune si ca sa faca dreptate.
Da, pentru cei care cunosc StarCraft.

http://www.youtube.com/watch?v=kScAk4L7Y3Q

| MihaiN a răspuns:

Razbunarea se manifesta printr-un fel de "explozie", printr-o cantonare a omului spre o zona distructiva ("vreau sa ii fac rau lui x"). Dreptatea este detasarea de zona asta.

| danyz a răspuns:

Dreptatea de cele mai multe ori nu este de ajuns unei persoane care vrea mai mult.Astfel recurge la razbunare si isi face singura ''dreptate'' dupa cum voia de la bun inceput. Daca vorbim de dreptatea din justitie de multe ori greseste si ea si nu ia decizii tocmai corecte.Persoanele vatamate stiu ca inculpatul nu a primit ce trebuie si hotarasc sa-si duca ele la bun sfarsit propria dreptate.
Putem concluziona ca razbunarea nu este nimic altceva decat o dreptate personala, creata de sine pentru a-si satisface asteptarile si dorintele.