| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că este sensul citatului:
"În piept nu te bate cu ce te pătezi"?
Voi cum l-ați interpreta?

Răspuns Câştigător
| AndreeaWTS a răspuns:

Mie nu mi se par așa bune. Avem rapperi mult mai buni în Ro.

Cred că au sensul să nu te dai mare cu ceea ce de fapt te dezonorează.

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Adica cum ar veni sa nu te lauzi cu ceva rau care ai facut.
Probabil asa o fi, e doar o parere, adica daca ai furat, nu te bate cu pumnii in piept ca ce smecher esti tu ca ai furat.

| raMLesS a răspuns:

Ca daca te bati cu pumnu in piept si esti murdar pe mana te patezi cu jeg, de exemplu daca esti mecanic te patezi cu ulei si cu vaselina, daca esti doctor cu sange, daca lucrezi la mec, cu maioneza si ketchup laughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Să nu te mândrești cu ceva rușinos.Să nu te dai mare cu o faptă rea. Spre exemplu să nu mă laud cu averea făcută din furat.

| DonEduardo a răspuns:

Eu cred ca mesajul lui este sa nu judeci oamenii dupa alegerile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu ce te pătezi? Cu mincare normal, maninci o shaorma te pătezi pe bluza pe piept cu sos cu ketkup, sau maninci o inghețată te patezi cu ciocolată curge ca se rupe cornetul, eu mereu ma patezlaughing

| Florin9Florin9 a răspuns:

Cred că... Să nu înveți pe alții chestii pe care tu însuți/însăți nu le respecți.

Ca și cum ai spune cuiva vezi că nu e bine să fumezi, să bei etc și tu însuți /însăți să faci lucrurile pe care teoretic le condamni.

| Mopmop a răspuns:

Nu promite lucruri de care macar banuiesti ca nu esti in stare sa le faci...

| AndreeaWTS a răspuns:

E piesa "Șarpe" scrisă de poetul național Abi Talent și Exploit.
Plină de înțelepciune mai ceva ca Yoda.
Moare Eminescu încă odată de ciudă.
Înțelegi sensul împreună cu "contextul"

"Stii dupa moarte, nu tu controlezi
Ai loialitate sau te depravezi?
Nu vinde un frate doar pentru ce crezi
In piept nu te bate cu ce te patezi
Contracte semnate sau nu ai dovezi?
Contracte in spate sa-i disciplinezi
Si nu vrei dreptate, vrei sa te salvezi
Dar dupa moarte nu tu controlezi"

laughing

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

Știu, dar versurile sunt chiar bune.
Împreună cu tot contextul cum le-ai interpreta?

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie nu mi se par așa bune. Avem rapperi mult mai buni în Ro.

Cred că au sensul să nu te dai mare cu ceea ce de fapt te dezonorează.

| rapandula a răspuns:

Sa nu ma laud cu ceva ce mi-ar face rau. Gen, sa nu ma laud cu bogatii si arfe cand ele sunt facute intr-un mod necurat.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Parca-i scrisa de maiestrul Yoda