| CostinAlamariu a întrebat:

Care credeti ca sunt caracteristicile avantajoase ale unui copil pe care adultii ar trebui sa le reînsușească? Ce calitate a copiilor ar fi benefica și unui adult?

Eu m-am gandit la entuziasmul cu care copiii privesc viața. Heraclit (nu eu, ala original) spunea că "cei care trateaza viata asa cum un copil trateaza un joc, mutand piese, posedă puterea regilor".

Care sunt alte calitati de acest fel? happy

27 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu zic că cel mai bine e să fim înţelepţi ca şerpii şi fără răutate ca...copilaşii happy

| Apokales a răspuns:

Psihopatia. Ei sunt niste psihopati, privesc oamenii direct in ochi. Sunt cei mai mari manipulatori pe care ii are rasa umana in viata. Tipatul lor are o frecventa pe care doar oamenii o pot localiza, nu si pradatorii din salbaticie. Daca te uiti la personajele Disney, vei vedea ca ochii lor sunt mai mari in raport cu fata, exact aceiasi insusire o au si copiii. Disney stia asta cand a creat personajele. Chiar si pupila este mai mare si asta induioseaza. Cand un copil plange este imposibil sa nu-l bagi in seama, au asta in gene. Ei fiind lipsiti de aparere, au nevoie sa fie protejati si au aceasta putere de manipulare a adultilor. Mamele cu atat mai greu ignora zbieretul unui bebelus, tatii mai usor, dar si ei sunt afectati de aceasta. De asemenea plansul unui copil creste temperatura corpului mamei si s-a observat ca sanii ii face sa se simta mai greoi ca sa le determine sa ii alapteze. Smecheri monstruletii, nu?

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Mama ce ai pățit de o data așa cum sa fie psihopati

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Pai, asa sunt ei. Altfel nu ar supravietuii, i-ai uita in pat si ar muri de foame.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Doamne ma lași fără cuvinte cum sa uiti de propriul copil

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Pai, tocmai asta e, ca nu uiti de el. El stie sa te determine sa-l ajuti. Asta-i abilitatea lui de manipulator.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Doamne ferește ce știe el de manipulare abia a venit pe lume și nici nu are habar ca exista este mic de tot vulnerabil

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Pai, nu stie. Este totul natural. Capul mai mare decat corpul raportat la un adult. Ochii mari cu privirea fixata, si fara sa clipeasca, spre ochii tai. Tu nu poti sa ma privesti in ochi fara sa clipesti, poate nici prea mult timp, dar ei pot cu siguranta. N-ar rezista altfel intr-o lume atat de cruda, daca nu ne-ar manipula.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Ma speri sincer nu exista așa ceva adică nu cred ca un bebeluși sau copil mai mare poasa te manipuleze nu are cum sa existe așa ceva mai ales când este sufltul inima ta acel bebeluși deja este totul Absolut

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Ai tupeul sa il bati? Trage-i o palma, te lasa inima?

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Ce ai ma de unde ai venit astea? Nu exista așa ceva la sufltul inima mea nu dau în copii orice prostie și Nebunie de ar face le stau in spatele ori orice ar fi și ori câte de mult Mi-ar greși poas să-mi trădeze încredere poa sa ma minta cât vor eu tot am săi iubesc copii mei inimile mele sufletele mele nu renunț la iei pentru nimic in viața asta

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Nu dai ca asta e manipularea, dragalasenia aia nu te lasa. Ce nu ai inteles?

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Nu ai cum să-ți lovești copiilul sufltul tău inima ta nu ai cum este imposbil așa ceva serios prefer sa mor decata sa apuc ziua aia in care nenorocita asta de mâna a mea va face așa ceva oricum nu va exista așa ceva poa să-mi sa aiba greșelii fata de mine cât vor ei tot sufltele mele inimile mele rămâne trebuie sa fi sadic da sadic cu Adevărată să-ți Bati copilul eu nu accepta așa ceva in viața mea

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Smerenia, sinceritatea, bucuria, dragostea, credință. Isus a afirmat ca daca omul nu va privi Împărăția lui Dumnezeu ca un copilaș cu nici un chip nu va intra in ea.

| Nilsson a răspuns:

Faptul că sunt iertători, uită ușor certurile, în același timp învață repede, sunt adaptabili, se bucură din plin de viață, găsesc noi metode de a se distra, sunt sinceri, spun adevărul în față, nu își ascund sentimentele nici când nu le place de cineva, prețuiesc joaca, au ținte înalte în viață.
Poate mai sunt și altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinceritatea și ușurința de a ierta.
A...și faptul că trăiesc totul la maxim.
O mămică mi-a povestit că i-a spus fetiței ei că Domnul Isus a murit...iar acea fetiță a început să plângă. Când a liniștit-o cu vestea învierii, s-a oprit din plâns.

| UnDiavol a răspuns:

Piciorusele lor mici de tot mâinile lor mici de tot când fac ochișori aia mari mari de tot inima lor curată când se joaca cu tine și încearcă să-ți explice ceva dar abia pronunța cuvânta ăla eu mor după copii mici mai ales bebeluși

| UnDiavol a răspuns:

Da sunt nebun

Nu ma manipulează sufltul meu inima mea copii meu pe mine nu are cum este ceva ce tine de caracter și de om dacă ai ura in tine dai in oricine

Dacă nu ai răul in tine agresivitatea nu ai cum sa dai in copilul tău este imposbil frate așa ceva

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Stai sa vezi cand o sa rastoarne bolul cu cereale. Bataia dracu' sa vezi atunci.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Ești sadic dacă faci așa ceva serios ce are îl cureți ai faci băita il scoți in parc te joci cu el nici nu ai idei cât de mult valorează toate astea toate momentele și clipe astea cu sufltul tău inima ta mai ales prețuieștele nu exista fericirea cu Adevărată mai mai mare ca asta in viața asta momentele aste doar o singura data vin in viața asta doar o singura data alta nu exista in veci

| Apokales a răspuns (pentru UnDiavol):

Glumesc cu tine, ma laughing. Dar pe bune, sunt manipulator, d-asta nu dai in ei.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Lasă ca ți-am văzută eu fata sadicule (glumesc)

| sabin89 a răspuns (pentru UnDiavol):

Oare de ce tot zici "sufltul" în loc de "sufletul"? Ştii cumva?

| UnDiavol a răspuns (pentru sabin89):

Am greșit îmi cer scuze nu eram atent multumec ca mi-ați atras atenția

| UnDiavol a răspuns (pentru sabin89):

Sufletul*

Uneori am emoțiile prea mari și scriu repede nu știu explicita prea bine doamnă nu îmi pot stăpâni emoțiile bine asta am aflat recent și eu la mine am Citit și căutată mam documentată ma emoționez și nu-mi pot controla bine emoțiile cred ca asta ar fi răspunsul corect nu știu dacă este un defect nu am citi despre asta am sa citesc ma documentez și despre asta dacă este sau nu un defect dar toate astea mi-am data semă după ce le am sincer nu aveam asa ceva înainte de la ia le am am prins viața și numi pot stăpâni emoțiile de atunci recunsoc nu am ce sa ascund de nimeni

| Februar30 a răspuns:

Inocenta, curajul, mintea sanatoasa.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Februar30):

Inocenta la adulti NU e posibila, cine e adult si se crede inocent, de fapt e ignorant

exista un lucru care chiar merita, dar foarte putini adulti sunt in stare sa il perceapa, cu atat mai mult sa il foloseasca:
mintea deschisa... adica sa gandesti ORICE, fara sa tii cont sau sa te lasi influentat de e experienta sau cunostinte, care uneori sunt un bolovan atarnat de gat