| sdws77 a întrebat:

Care credeti ca sunt cele mai bune argumente impotriva materialismului ontologic?

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Aș putea să-ți dau o fundă pentru intrebare?

| sdws77 explică (pentru sierra1):

Nu cred ca se poate, dar apreciez intentia. Multumesc!

| flixbuster a răspuns:

Domnu', deci va rog, de ce ne jigniti? Noi aici suntem filozofi din astia mai practicieni, nu stam bine cu teoria. Intrebati cateva site-uri mai incolo, poate stie ei;)

http://libcom.org/forums/theory/against-materialist-ontology-20072009

| Simpatic a răspuns:

Daca traia Nicolae Labis ar fi raspuns scurt si la obiect : tot prostul are bani dar nu toti prostii au gandire, rationament, deci intelectul este mai presus de materialism.
Raspunsul este dat de mine nu de regretatul poet.

| sdws77 explică (pentru flixbuster):

Multumesc de link!

| sdws77 explică (pentru Simpatic):

Multumesc pentru raspuns, sunt 100% de acord cu cele precizate.

Totusi, eu voiam sa aflu argumente contrare materialismului filozofic, care poate fi descris ca o pozitie filozofica conform careia tot ceea ce exista este strict materie sau energie.

O seara buna in continuare!

| laSoledad a răspuns (pentru sierra1):

Las ca se multumeste si cu nota 10 la intrebarewinking

| Simpatic a răspuns (pentru sdws77):

Sorry bro, atat m-am priceput.

| sdws77 explică (pentru laSoledad):

Ai dreptate! happy

| sdws77 explică (pentru Simpatic):

Nu e nici o problema, raspunsul tau reflecta foarte bine marea problema a societatii moderne, apreciez!

| sdws77 explică (pentru laSoledad):

Multumesc pentru nota 10 acordata intrebarii!

| laSoledad a răspuns (pentru sdws77):

Cu mare placere! Ai crescut gradul de inteligenta al site-ului acesta prin intrebarea pusa. laughing

| doctorandus a răspuns (pentru flixbuster):

Corecturi: conform lui J.M. Keynes Newton nu a fost primul om al Epocii Ratiunii, ci ultimul dintre magi. Newton era mistic/ocultist. Ura materialismul cartezian.

Einstein a fost panteist agnostic, iar panteismul a fost poreclit "ateism politicos".

Einstein a infirmat ontologia newtoniana a spatiului absolut si timpului absolut, deci metafizicile se pot falsifica empiric.

| sdws77 explică (pentru laSoledad):

Mersi laughing

| sierra1 a răspuns:

Da' totuși pentru noi, așa, in afară de concurs. La ce-ți folosește?

| sdws77 explică (pentru sierra1):

Ma ajuta in lupta cu dilemele mele existentiale, nimic altceva. happy

| sierra1 a răspuns (pentru sdws77):

Foarte tare

| sdws77 explică (pentru sierra1):

Multumesc!