| OctavianDanielMaria a întrebat:

Care e altitudinea maxima la care poate sa zboare un porumbel?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Porumbeii "postasi" pot zbura chiar si la 800-1000m deasupra solului, cand se deplaseaza la distante mari.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu exact. Raposatul de varul meu a fost columbofil, de la el am auzit.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

In textul de mai jos, scrie că " Pigeons can fly at altitudes of 6000 feet or more"
Deci, cam la o altitudine de 1828 m.
Citeste subtitlul:
Characteristics and Attributes

http://www.pigeoncontrolresourcecentre.org/html/about-pigeons.html

Răspuns utilizator avertizat
| floresdemayo a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă te referi la 4000 Feet, da. Dacă e vorba de 4000 metri, nu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de rasa lui, nu stiu ce rasa era, dar am aici o lista
https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_rase_de_porumbei