Întrebare recomandată | RamcolL a întrebat:

Care e cel mai puternic mod prin care pot fi oamenii influentati?

35 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Minciuna.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://bit.ly/Uj3zdW

| harciog a răspuns:

Eu cred ca a intra in mintea lor si a le cistiga increderea in asa fel incit sa creada pina in pinzele albe ca gindesti ca ei.

| Arthur a răspuns:

Durerea. Fizică, psihică. Frica are şi ea locul ei de cinste.

| Bacemi a răspuns:

Iubirea.

| shadovv a răspuns:

Frica, Tortura...

| Shammal a răspuns:

Prin credinte (idei) implantezi o idee in minte si o sa se modeleze dupa ea, observate pe tine ce credinte ai si cum te modelezi dupa ele

| Zazu a răspuns:

RamcolL,in psihologia evolutiva intrebarile astea spun totul despre persoana care iti raspunde.
De fapt, fiecare isi exprima modul personal in care ii influenteaza pe ceilalti.
Interesant de vazut fiecare personaj in parte.

| Kaℓi a răspuns:

Persuasiunea prieteneasca. Sau cea care promite un beneficiu, de orice fel.

| darrio2007 a răspuns:

In ziua de azi? Banii.

| ioana100 a răspuns:

Manipularea directa sau in unele cazuri prin mass-media, negocieri, recompense.Cea mai buna metoda este sa ii gasesti un punct forte(o pasiune, placere etc.) al persoanei respective.Incepi sa conversezi cu el, demonstrand ca aveti puncte in comun, iar dupa un timp ii vei castiga increderea.Nu este foarte complicat, doar trebuie sa pari cat mai natural si interesat.Mai departe este usor, iar dupa ce ti-ai atins telul, te poti dezlipi de persoana respectiva.Santajul nu mi se pare foarte corect, trebuie sa jucam curathappy

| Oana92 a răspuns:

Exista o gramada de tehnici de manipulare: mesajele subliminale, idei care ataca consonanta cognitiva impingandu-i spre disonanta, iluzia de putere, iluzia de incertitudine/nesiguranta, iluzia ca de fapt decizia le apartine, etc
Din pacate aceste tehnici sunt probate si experimentate pe noi in fiecare zi!

| WhiteLife a răspuns:

Faptele.

| Delicacy a răspuns:

Şantajul emoţional

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Delicacy):

Încearcă să mă influienţezi prin şantaj emoţional laughing

| Delicacy a răspuns (pentru Woodenpints91):

De ce aş vrea să fac asta? straight face
Nu am influenţat pe nimeni niciodată cu nimic şi nici şantajul emoţional nu mă atrage, dar unii îl folosesc mereu şi de fiecare dată cu succes.Chiar şi eu am căzut odată în plasă şi nu a fost deloc plăcut, dar m-am învăţat minte.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Delicacy):

Voiam să văd doar dacă merge.

| Delicacy a răspuns (pentru Woodenpints91):

La mine a mers, dar la tine nu cred că va funcţiona.

| cosmin1211 a răspuns (pentru Delicacy):

Santajul emotional este o metoda restransa de manipulare si nu merge decat la oamenii ce tin la tine. Asta merge numai daca vrei sa iti manipulezi prietenul/prietena, familia, etc.

| Delicacy a răspuns (pentru cosmin1211):

Mulţumesc domn' profesor.

| cosmin1211 a răspuns (pentru Delicacy):

Cand spune "oamenii" se refera la orice om aleator sau la mase. Sanajul emotional e intr-adevar o metodqa restransa de manipulare. Cu placere elev, stai jos ai patru!rolling on the floor

| Empathizer a răspuns:

Audio-vizualul. Succesiunea rapida de imagini ne impiedica sa filtram informatia. Televiziunea are puterea de a introduce mesaje la nivel subliminal in mintea noastra. Ritmurile creierului se modifica atunci cand privim la televizor. Cel care priveste imagini televizate este, oarecum, in transa, fie ca e vorba de vizionatul la televizor sau pe computer.

| reihiuke a răspuns:

Sunt 9 influente care vin asupra oamenilor in mod constant, grupate in 2 cateogrii. Nu o sa intru in detalii pentru ca ar trebui sa scriu pagini intregi. Nu este una care este cea mai puternica. Ele se combina si rezulta actiunile noastre. Voi spune doar ca sunt influente planetare si influenta sugestiei, despre care voi vorbi putin.

Noi nu suntem educati sa preluam informatia si cu mintea si cu sentimentul in acelasi timp (macar cu astea 2). Mintea sau sentimentul, cand "asculta" de unele singure ceva, nu au capacitatea de a intelege, ci doar de a inregistra. Prin urmare, orice idee care vine de la altii, ne sugestioneaza. Am spus ca mintea noastra, de una singura, are capacitatea doar de a inregistra. Asta inseamna ca, daca nu apare intelegere, noi nu suntem capabili decat sa reproducem ceea ce ni s-a spus. Daca ni se spune ca lucrul X este rosu, noi inregistram si il vom numi rosu in continuare, pentru ca asa ni s-a spus. Incearca sa intelegi ca 99% din credintele si din sentimentele noastre sunt de fapt imitatii "culese" de ici de colo. Pentru ca, atunci cand primesti ceva doar cu mintea sau doar cu sentimentul, el crede tot, iar daca intalneste ceva care se suprapune, el tot crede, dar e doar o chestiune de timp pana cand acel ceva nou se inregistreaza peste cel vechi. Am facut multe experiente pe tema asta. Oamenii pot fi convinsi sa faca orice, daca li se repeta asta suficient de mult. Asta dovedeste ca ideea pe care o aveau si care a fost inlocuita nu s-a bazat pe intelegere. A fost si ea inregistrata din intamplare. Incearca sa iei tot ce ai citit si ce crezi ca stii si sa vezi daca esti la fel de sigur si intelegi la fel de bine totul ca si faptul ca 2+2 fac 4. Daca stai bine sa te gandesti o sa ajungi la concluzia ca nici macar de lucrul asta nu esti sigur si ca spui asta doar pentru ca asa ti s-a spus.

| Chαяtreux a răspuns:

Muzica

| cosmin1211 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Muzica este un puternic influent al maselor insa nu este cel mai puternic. Muzica nu prinde la toti, trebuie multe varietati de muzica. Si doar un om inteligent poate face melodii ce pot influenta oamenii inteligenti. Cand zic influenta muzicala, eu nu ma refer la "rap politic" sau alte bazaconii. Ma refer la mesaje ascunse, pe care, totusi, creierul le intelege si le da mai departe involuntar.

| Chαяtreux a răspuns (pentru cosmin1211):

Ai dreptate. Muzica nu-i poate influenta pe toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ceva compromitator despre ei.ei sa stie asta.atunci ii poti controla, dandu-te mare prieten, ori dusman de temut in functie de ceia ce stii.dar e periculos. avem o vorba; de atata lup, prinde a musca si oaia. unii pot fi prieteni nepretuiti, dar dusmani periculosi in acelasi timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica, în general de divinitate. Sau cea „spontană", bagi frica în cineva folosindu-te de temerile acelei persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bataia!

| CryChristiAN a răspuns:

Prietenia,respectul,puterea... Multewinking.

| unul1 a răspuns:

Prin simboluri (de obicei vizuale) si in principal prin ceva ce este miraculos, nu necesita rabdare...

| cosmin1211 a răspuns:

In momentul actual, cea mai puternica arma de manipulare in masa este religia, de orice tip. Cuprinde 90% sau mai mult din populatia Terrei, si ii face pe oameni sa gandeasca irational, sa se teama de divinitati, sa actioneze dupa valorile si principiile celor ce au inventat religia.

| Leptosome a răspuns:

Castigarea increderii unei persoane este cea mai puternica influenta.

| ralucutzica a răspuns:

Oamenii sunt influentati cel imi mult de Durere sau chiar si psihica dar acesti termeni nu sunt determinati de niste lucruri char permanente.

| robysfabl a răspuns:

Sunt mai multe cai. Pe cei care nu au valori si repere morale ii poti detecta si pacali usor. Mai greu cu cei cititi. Pe cei care au ceva in cap si nu se incred in nicio informatie, da, prin violenta. Cei mai multi sunt influentati pe plan economic in ziua de astazi, sentimental da, mai ales fetele. Exista studii psiho-sociale legate de anumite tipuri de medii sociale, etc etc.