Întrebare recomandată | wforweirdo a întrebat:

Care e diferența dintre psihanaliză şi terapia cognitiv-comportamentală? Știu doar ca psihanaliza are niște teorii legate de inconștient cu care cognitiviștii nu prea sunt de acord. Îmi explică cineva clar?

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Psihanaliza era la moda pe vremea lu' Pazvante. S-a constatat intre timp ca nu are fundamentare empirica. Pur si simplu psihanalistul iti insira o poveste (un mit) bazata pe simbolurile pe care i le povestesti si te pune sa crezi in acea poveste.