| LupusDei1993 a întrebat:

Care e diferența dintre Adolf Hitler care a ordonat genocidul a 7 milioane de oameni, printre care 3 milioane de evrei, 3 milioane de persoane de etnie slava, tigani etc.
Și personajul fictiv YHWH ce se consideră a fi dumnezeul lui Abraham, Isaac și Iacov ce a ordonat genocid împotriva întâilor născuți ai egiptenilor, împotriva femeilor, copiilor și animalelor din Canaan, plus altele de genul?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Hitler a fost cat pe ce sa ramana cu peste 50% din europa. Daca nu deranja rusii Germania era in zona UE

| RAY a răspuns:

Hitler a fost crestin devotat biserici catolice si poporului lui, Iahve a fost si el devotat poporului lui evreu, diferenta este ca Hitler chiar a facut ceea ce a avut de gand dar nu a omorat niciodata pe nimeni si prin alti la fel si iahve, ambi sunt niste psihopati care se foloseau de alti pentru a avea ce iti doresc, iahve a fost personificarea unor psihopati la fel si Hitler el era personificarea unor pshipoati

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Nu inseamna ca toti psihopati sunt rai, pur simplu nu gasesc un termen care sa defineasca asemenea oameni, sa omori tu 6 milioane de evrei + 25 de milioane de rusi e nebunie curata

| GabiDumitrescu a răspuns:

Hitler a fost un personaj foarte real, iar barbosul e unul fictiv.

| anonimg a răspuns:

Diferența este că egiptenii au făcut la fel copiilor evrei și chiar i-au făcut robi pe evrei.
Adică Iosif care a fost evreu a scos din foamete toată țara Egiptului și chiar țările de jur împrejur -chiar și Canaanul-, iar după moartea lui, egiptenii au răsplătit cu robie pe frații lui Iosif, pe urmașii lui.
Gândește-te că tatăl tău sau bunicul tău a scos multe state de la moartea prin înfometare, și drept răsplată tu vei fi făcut rob chiar de către locuitorii statului salvat. Mai mult, Egiptul a dat o lege ca toti copii de parte bărbătească să fie omorâți îndată ce se vor naște. Așa a ajuns Moise să fie pus într-un coșuleț lipit cu smoală să fie salvat de la moarte.
Egiptenii trebuiau deci pedepsiți la fel. Dar ei puteau să scape de pedeapsă; dar nu au scăpat că au au fost atât de proști că nu au vrut să elibereze evreii care erau toți robi, și ei nu au crezut că vor fi pedepsiți cu moartea copiilor lor. Necredința oamenilor nu împiedică căderea pedepselor. Credința sau necredința este doar o alegere a oamenilor. Dumnezeu spune mai dinainte ce va face. Pe când Hitler a lucrat într-un mod satanic, pe ascuns, și oamenii nu au putut să se ferească de pericol.
Pe când un om n-are dreptul să decidă pentru viața vreunui alt om.
Și mulți egipteni au ales să iasă cu evreii din Egipt, pentru că ei au crezut.
Deci Dumnezeu nu lucrează niciodată pe ascuns. Pe când oamenii, da.

Hitler a urât evreii mai înainte ca el să ajungă la putere. Și când a ajuns la putere, și-a satisfăcut ura.
Deci orice om ajuns la putere își satisface dorința de răzbunare atât cât îi este sfera lui de acțiune. În locul lui Hitler putea să fie oricine altcineva.
Războaiele nu tot așa i-au ființă? Așa vor fi lucrurile până la sfârșitul pământului. De aceea este pierdere de timp, de liniște și pace în suflet dacă ne vom lăsa preocupați de lucrurile care ne depășesc. Cei mai mulți conducători de state și-au pierdut singuri dreptul lor la viața veșnică din pricina egoismului, a setei de putere și a altor motive egoiste.

| gabicoo a răspuns:

YHWH sau Yahve = Yehova era numele lui Dumnezeu în antichitate la vechii evrei. Acum evreii îi spun Elohim = Dumnezeul Meu. Musulmanii îi spun Allah (sper că ai sesizat similitudinea Elohim-Allah), iar creștinii Dumnezeu - de la latinescul Domine Deus.
Nu e personaj fictiv El e Creatorul. Dacă unii au comis crime în numele lui asta e cu totul altă poveste!
Tu ai greșit întrebarea! Puteai să întrebi de exemplu cu ce e mai bun G. Yagoda - creatorul gulagului sovietic - decât A. Hitler!
(G. Yagoda a fost cel mai mare criminal în masă din istorie și era evreu deci parte a poporului "ales")!

| Bizon95 a răspuns:

Esti asa de dragut cand arunci bomba si apoi iti raspunzi singur!

Adolf Hitler = real (numai nazistii convinsi contesta genocidul, iar ei au interes, CLAR)

YHWH... FICTIV

nu am auzit de nici o confirmare oarecare REALA a povestii respective, iar cand e vorba de personaje mitice, evident ca te "scarpina dupa urechi" (asta vrei sa auzi, egiptenii cei rai care tineau poporu' evreu in sclavie si nu ii lasa sa plece, asa ca o incaseaza grupa mare cu multe spume)

asa ca de ce nu vii sa ma condamni pe mine, la un moment dat, am avut noroc si am folosit un tun care dadea foarte multa damage si am omorat sute de alianta (se respawn-au, reveneau, ii mai omoram odata) in World of Warcraft... sunt mai putin fictiv decat YHWH, doar sunt aici si vorbesc, si urlu ca URASC gnomii, insa imi plac daca sunt prajiti bine cu bere big grin
deci sunt rau cu spume... NU?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yahve ți se pare fictiv?
Asta da... Creatorul este fictiv, însă cel creat este adevărat. Poftim?!

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Da, e fictiv, deoarece Omnipotenta, Omniscientul si Bunatatea Infinita nu sunt prezente la acest creator din mitologie.
Nu neg ca exista un Creator Universal, dar cu siguranta nu este YHWH sau Elohim.