| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre bomba atomica si bomba nucleara? Care e mai puternica?

Răspuns Câştigător
| oz a răspuns:

Nu este nicio diferenta intre bomba atomica si bomba nucleara.
Poate te referi la bomba atomica si bomba termonucleara(bomba cu hidrogen). Bomba atomica are la baza o reactie de fisiune.Bomba termonucleara este mult mai poternica ca bomba atomica.Are la baza o reactie de fisiune urmata de o reactie de fuziune.Se mai numeste bomba cu hidrogen pentru ca fuziunea are loc intre izotopii hidrogenului(deuteriul si tritiul). Au loc reactii asemanatoare reactiilor solare.Bomba termonucleara produce o temperatura mult mai mare ca cea a soarelui...si cred ca este cea mai puternica arma pe care o poate stapani un om. Daca vrei sa afli mai multe despre acest subiect citeste cartile "complexul atomic" si "6 august 1945". Gasesti foarte multe informatii despre bomba atomica si creatorii ei.Sau poti cauta informatii pe net despre oppenheimer(parintele bombei nucleare) si edward teller(parintelei bombei cu hidrogen, termonucleara)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o diferenta, bomba atomica este aceeasi bomba ca si cea nucleara, aceeasi Marie cu alta palarie. Diferenta este fata de bomba cu hidrogen, bomba cu hidrogen este cu mult mai puternica. Detalii poti citi aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Arm%C4%83_nuclear%C4%83. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gresit ce zice mesteru mihai pescaru ambele functioneaza pe acelasi principiu dar bomba atomica foloseste o cantitate mai mare de plutonui deci prin consecinta e mai puternica

| MihaiPescaru a răspuns:

Diferenta...:bomba atomica arunca atomi
Diferenta...:bomba nucleara arunca nuclei happy