| bleakk a întrebat:

Care e diferenta dintre patriotism si nationalism in viziunea voastra, fara dex.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dorotheea21 a răspuns:

Diferenţa în viziunea oricui e prieten cu subtilităţile limbii române este că una e patria, şi alta poate să fie naţionalitatea.
Cel mai bine se arată asta în cazul etnicilor, un etnic german care trăieşte în Romania poate să fie patriot, poate să lupte chiar în războaie pentru Romania dar naţionalist nu are cum să fie decât pentru naţionalitatea pe care o are, pentru Germania.
Simplu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Patriotismul se termina acolo unde incepe nationalismul. (cred ca ai postat gandidu-te la latura filozofica a categoriei?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta intre patrimoniu national si viziunea mea, in ce privinta? Daca nu precizezi, ma pot referi si la viziunea mea in privinta zilelor ploioase.

| Georgeeeee a răspuns:

Profesorul meu de istorie mi-a spus ca nationalism=nazism iar patrotism sti si tu ce inseamna