| GulDan a întrebat:

Care e diferenta intre lumina rosie si lumina albastra?

5 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Lumina rosie e rosie iar cea albastra e albastra. Funda.winking

| sticla09 a răspuns (pentru Hombre):

Nu meriti funda, caprare. lumina rosie nu este rosie pentru un daltonist sau un...CHIOR.

| Hombre a răspuns (pentru sticla09):

Asa vad eu cand sunt beat, dar si dublu, de multe ori am incercat sa trec printre cele doua porti de la intrare in curte si n-am reusit laughing

| Inferno a răspuns:

Diferente in ceea ce priveste lungimea de unda si implicit frecventa si energia.
Iar cum n(indicele de refractie) poate fi scris ca functie de lungimea de unda, exista diferente si in privinta refractiei, asa ca o raza de lumina rosie se va refracta diferit fata de o raza de lumina albastra.

| Porttocalaaa a răspuns:

Ca una are culoarea rosie si cealalta albastrawinking laughing))