| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta intre o lege fizica sau un principiu fizic si o teorie?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Si tu acum! O lege fizica este un principiu care se aplica in situatii similare cu regularitate suficienta!
Un principiu este nitel diferit.
El poate fi creatia mintilor noastre, subiectiv! Sar nu neaparat.NU MA FACE SA DAU DEFINITII< MAI TARI CA LA KANT!
O Teorie este un ansamblu de constatari, organizate de noi, care se adapteaza experientelor noastre si experimentelor noastre repetate.
Toate pot GRESI, la un moment dat!
Timpul NU EXISTA!
]Spatiul este MALEABIL!
Mai gandeste-te sau mai discutam!
Nu exista VID!
Ca sa -ti raspund la intrebare:
Legea fizica este o chestiune perceptibila, enuntata in termeni reali, un Principiu, este o valorizare subiectiv umana asupra valorilor perceptibile si organizate dupa reguli stabilite de comunitate(dupa Kant, e tautologie!).
O teorie este o EXPUNERE in Principii LOGIC-UMANE Riguroase, care incearca sa EXONEREZE, dar sa si imbine Legile cumva, Principiile.Intr-un acoperamant, tot logic, dar adesea TRANSCEDENTAL!
Adica sa=si depaseasca EPOCA!
Ca exemple:
Legea Gravitatiei(inexplicata si nedovedita actual). Dar simtita si matematizate, formalizate logic si matematic).
Principiul Relativitatii.: Timpul si Spatiul sunt VAG stabilite,
Teoria 'nasterii Universului' Big bang! -un cretinism! Principial!
Care contrazice perceptia INFINITULUI!
(nu e inceput sau sfarsit!)-Nu-l pot percepe eu cel putin). Nici anticii...etc,
desigur, cine nu a citit Logica luiKANT, nu poate intelege. caci LOGICA LUI KANT este singura regula, in opinia mea care ne poate civiliza sau mai exact zis, odona GANDIREA umana, in limitele precizaTE DE MAESTRUL kant!

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Si tu acum! O lege fizica este un principiu care se aplica in situatii similare cu regularitate suficienta!
Un principiu este nitel diferit.
El poate fi creatia mintilor noastre, subiectiv! Sar nu neaparat.NU MA FACE SA DAU DEFINITII< MAI TARI CA LA KANT!
O Teorie este un ansamblu de constatari, organizate de noi, care se adapteaza experientelor noastre si experimentelor noastre repetate.
Toate pot GRESI, la un moment dat!
Timpul NU EXISTA!
]Spatiul este MALEABIL!
Mai gandeste-te sau mai discutam!
Nu exista VID!
Ca sa -ti raspund la intrebare:
Legea fizica este o chestiune perceptibila, enuntata in termeni reali, un Principiu, este o valorizare subiectiv umana asupra valorilor perceptibile si organizate dupa reguli stabilite de comunitate(dupa Kant, e tautologie!).
O teorie este o EXPUNERE in Principii LOGIC-UMANE Riguroase, care incearca sa EXONEREZE, dar sa si imbine Legile cumva, Principiile.Intr-un acoperamant, tot logic, dar adesea TRANSCEDENTAL!
Adica sa=si depaseasca EPOCA!
Ca exemple:
Legea Gravitatiei(inexplicata si nedovedita actual). Dar simtita si matematizate, formalizate logic si matematic).
Principiul Relativitatii.: Timpul si Spatiul sunt VAG stabilite,
Teoria 'nasterii Universului' Big bang! -un cretinism! Principial!
Care contrazice perceptia INFINITULUI!
(nu e inceput sau sfarsit!)-Nu-l pot percepe eu cel putin). Nici anticii...etc,
desigur, cine nu a citit Logica luiKANT, nu poate intelege. caci LOGICA LUI KANT este singura regula, in opinia mea care ne poate civiliza sau mai exact zis, odona GANDIREA umana, in limitele precizaTE DE MAESTRUL kant!" ------------------------------------------------------- poate ai vrut sa zici ca: o lege fizica este un caz mai particular al unui principiu fizic. De exemplu se poate vorbi de principiul gravitatiei. Pe o planeta este o lege a gravitatiei adica o valoare iar pe alta planeta este alta lege a gravitatiei sau alta valoare datorita maselor inegale. In ansamblu principiile/legile fizice sunt fenomene observabile respectate riguros de materie. Argument: tinand cont de constanta gravitationala pe Pamant se poate deduce prin calcule in ce loc va cadea un corp aruncat cu o anumita valoare a fortei exprimata in Newtoni si cu un anumit unghi fata de sol. Insa o teorie este un concept general prin care DOAR SE INCEARCA sa se reuneasca principiile/legile fizice observate pentru a da o explicatie generala cu privire la modul cum legile fizice se armonizeaza intre ele. De exemplu teoria Big Bang incearca sa explice modul cum s-ar armoniza aceste legi intre ele INSA NU a reusit. Am explicat pe baza intrebarilor ce NU a reusit sa explice si ce anume este omis si ce anume nu se armonizeaza ( leaga ) in aceasta teorie a Big Bang-ului. Iata un exemplu simplu: gaurile negre sau singularitatile nu explodeaza ci doar stelele supernove. Gravitatia nu exista fara masa insa singularitatea Big Bang avea gravitatie sau presiune foarte mare sau densitate foarte mare desi nu avea masa. Se omite sa se explice in mod intentionat cauza ce ar fi cauzat aparitia singularitatii Big Bang. Se ignora existenta vidului permisiv ( maleabil ) preexistent singularitatii Big Bang. Se presupune gresit ca cu singularitatea Big Bang a inceput totul ignorandu-se orice fel de cauzalitate. Se spune ca in spatiul intergalactic exista gravitatie cand faptele observate contrzic acest lucru! adica daca ar fi existat gravitatie in spatiul intergalactic galaxiile NU s-ar fi indepartat unele de altele in mod accelerat. In centrul volumului elipsoid al Universului material unde ar fi inceput totul n-ar mai fi nimic sau nu se spune ce ar mai fi ramas, cand orice sistem gravitational are in centrul de miscare o masa mare: in sistemul solar centrul e Soarele, in galaxia Calea Lactee e o gaura neagra supermasiva. Evident s-ar putea spune ca in cadrul acestor doua sisteme planetele se atrag intre ele DAR acest lucru nu este observat. La fel, in galaxia noastra stelele s-ar atrage intre ele DAR acest lucru NU este observat.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti chiar EXCEPTIONAL! Trebuia sa lucrezi la NASA-nu e tarziu. Nu ca poti intrra cu argumente intr-o astfel de conversatie!
Siu definitiile dictionarelor(un indrumar pentru noi toti:adica ne spun, ne dau o REFERINTA!).
Nuantez, insa asupra legilor, ceva care scapa definitiilor enuntate-si nu e numai opinia mea, sunt doar un biet constatator.Pot veni cu argumentul ca sunt oameni (entitati) care ar putea formula o lege dupa forma perceptiilor statistice, ceea ce iarasi poate fi 'demolabil', caci regulilepe care le percepem noi intr-un spatiu si timp (daca exista) sunt diferite de perceptiile altor subiecti, aflatiintr-un alt spatiu. Dar, ideea e ca nu ne trebuie, sa ne raportam doar la la SENZATII, teoria, macar filozofica a circulat, a obtinut VOTUL majoritatii, dar e DEMOLATA de mult-demult.
Formalismele transced, pentru noi oamenii perceptiile. Fara ele nu am avea o baza coerenta de discutii.
Nu poti sesiza miscarea unui electron decat statistic si formuland niste pareri, apoi, in baza formalismului matematic si logic putem sa-i stabilim niste LEGI de functionare, (miscarea de spin, etc._, subtilitati nesesizabile si poate neaplicabile in orice spatiu sau timp.
A incerca sa ne folosim de LEGI umane, este folositor deseori, cel mai adesea, dar a le BATE PE TABLITE de PIATRA (chiar), nu e este de folos decat la scara microscopica in care traim.
Niciodata nu vom face vreun pas inainte, decat cunoscand si ISTORIE, dar TRANSCEDENTAND mereu, mereu exista ceva neluat in seama din cauza grabei sau suficientei noastre (umane).
Exact afirmatiile tale finale!
Perceptia INFINITULUI mi se pare banala, tinand doar de observatiaSIMPLA: (eludata de oamenii superficiali), anume ca daca ceva se termina ACOLO! E absurd! De acolo' sigur mai exista CEVA>
Ca nu stim? Asta e treaba CERCETATORILOR, deschizatorii de noi drumuri ale cunoasterii!
Chiar in societate, sunt legi interesante, insuficiente insa, dar avem viata prea limitata in a avea timp sa si supravietuim si sa mergem mai departe cu 'limpezirea TOTALA a 'lucrurilor!".
Chestia aia cu gaura neagra ne poate da o aplicatie PRACTICA asupra
construirii unui MOTOR GRAVITATIONAL, care ne va face sa depasim limitele de viteza si spatiu(viteza -vezi ca ar depinde de TIMP-timpul nu mai exista la un motor gravitational). Atunci vom reformula MULTE LEGI!
IMPORTANT, insa este FORMALISMUL(logica, KANT!)
Caci cine judeca incorect, ajunge la informatii FALSE!

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Esti chiar EXCEPTIONAL! Trebuia sa lucrezi la NASA-nu e tarziu. Nu ca poti intrra cu argumente intr-o astfel de conversatie!" - multumesc! insa motivul explicatiilor mele nu este acela de a ma da mare ci de a incerca sa deslusesc ceva cat decat rational din toata stiinta asta care este afisata prin tot internetul. Si dumneavoastra aveti ratiune si se vede ca doriti sa o folositi. Sunt multi care isi ignora propria ratiune sau daca o folosesc, o folosesc putin concentrandu-se mai mult pe efecte decat pe cauze.

"Nu poti sesiza miscarea unui electron decat statistic si formuland niste pareri, apoi, in baza formalismului matematic si logic putem sa-i stabilim niste LEGI de functionare, (miscarea de spin, etc._, subtilitati nesesizabile si poate neaplicabile in orice spatiu sau timp." - omul doar descopera legile fizice si cauta sa le formuleze in cuvinte grafice formule intrucat ELE SUNT ACOLO valide si respectate in spatiul mic subatomic de catre particulele elementare. Omul de stiinta cauta sa observe legi fizice si le gaseste din plin. Omului de stiinta nu-i trebuie decat un laborator sau niste instrumente de observatie si un pix si o foaie de hartie sau un editor de text ca sa le transcrie in cuvinte grafice formule.

"Perceptia INFINITULUI mi se pare banala, tinand doar de observatiaSIMPLA: (eludata de oamenii superficiali), anume ca daca ceva se termina ACOLO! E absurd! De acolo' sigur mai exista CEVA>" - DA exista! desi nu este vazut sau perceput.

"Chiar in societate, sunt legi interesante, insuficiente insa, dar avem viata prea limitata in a avea timp sa si supravietuim si sa mergem mai departe cu 'limpezirea TOTALA a 'lucrurilor!". - Dumnezeu ii da societatii umane si chiar omului ca individ suficient timp ca sa-si dea seama ca Dumnezeu exista si sa-L recunoasca. Dumnezeu stie ca omul are putin timp sa cerceteze insa i-a dat in dar ratiunea. Putinele lucruri pe care le cunoaste, facand apel la propria ratiune poate sa-L descopere pe Dumnezeu prin stiinta putina pe care o are. Se observa in mediul academic o tendinta spre a prezenta descoperirile sub o forma mult prea sofisiticata cand de fapt daca ar fi redate prin cateva texte simple si usor de inteles orice om sanatos la minte le-ar putea intelege usor. Academicienii se apuca sa vina cu niste formule sofisticate ca sa le inteleaga doar ei sau mai mult ei. Ori asta nu este decat egoism si atitudine dispretuitoare fata de oamenii saraci si de rand.

"Caci cine judeca incorect, ajunge la informatii FALSE!" - informatiile false pot fi gasite apeland la ratiune pe care orice om o are de la Dumnezeu, doar sa faca apel la ea si nu sa fie lenes si sa se multumeasca sa primeasca totul de a gata. De exemplu: un imparat se obisnuieste sa primeasca multe de a gata insa la un moment dat nu-si da seama ca poate fi dezinformat sau servit cu mancare otravita pentru ca este foarte tentat sa primeasca multe de a gata. La fel, internetul este un mediu care ofera "pe tava" multe lucuri de a gata sau propaganda de fel de fel si majoritatea oamenilor culeg "din zbor" sau din lipsa de timp sau mai bine zis NU-si fac timp sa treaca prin filtrul ratiunii toate informatiile sau multe din ele si iata asa apare manipularea societatii omenesti. De exemplu multi isi spun: "lasa ca popii au studii si cunosc si le zic oamenilor ce trebuie sa stie ca doar de aceea le dam bani", "lasa ca politicienii au ei grija sa faca dreptate in tara ca doar de aceea ii platim", "lasa ca oamenii de stiinta ne vor spune totul de a gata ca doar de aceea sunt platiti". Delasarea asta este lene, delasare, ignoranta. A face apel la ratiune pretinde timp si munca si nu stat degeaba privind mult timp la filme SF sau la istorisiri si povesti sau basme inventate de oameni.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt insa multe probleme prea individualizate, ne pierdem si in amanunte care ne ingreuneaza privirea de ansamblu, pe Dumnezeu.
Sigur ca sunt o gramada de academicieni analfabeti sau ignoranti, la politicieni este chiar o regula in asta, la majoritatea preotilor de parohii, aceeasi problema ca si la medici.Nu cred insa ca merita sa ne risipim efortul la ganganii, si ele trebuie sa existe. Sunt jurnalisti care monitorizeaza si astea.
Si asta este un fel de lene, comoditate daca vrei sa spui asa.
Ne concentram pe noi, fiecare la nivelul lui de putinta.
Oricum si observatiile astea au importanta lor in stabilirea unor legi organice, fizice sau juridice.