| YourDailyApple a întrebat:

Care e formula chimica a apei minerale?

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

H2O + CO2 = H2CO3 Apa minerala carbgazoasa! Nici ca se putea ceva ma simplu!

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Uite ca ti s-a spus deja aici. Eu am sa-ti dau o alta definitie a apei minerale, una care mie imi place f mult: apa cu gauri!happy.

| syme a răspuns:

Liceu.

| syme a răspuns:

H2CO3 nu este formula chimică a apei minerale carbogazoase. H2CO3 este formula chimică a acidului carbonic.
Apa carbogazoasă este o soluție diluată de acid carbonic (H2CO3). Așadar apa carbogazoasă nu are în sine o formulă chimică: ea este o soluție (care are doi componenți: dizolvatul H2CO3 și dizolvantul H20).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Apa minerala nu este o substanta chimica sa aiba formula. Este o solutie apoasa in care sunt dizolvate diferite substante minerale.

| Maximus a răspuns:

Syme, intr-adevar H2CO3, nu este formula apei minerale carbogazoase, ci este produsul formulei H2O + CO2 care da H2CO3. Adica ceea ce ai spus si tu mai devreme, este practic acidul carbonic, care se gaseste in componenta apei minerale carbogazoase si care in contact cu oxigenul din aer acidul carbonic se elimina in atmosfera producand asa zis numitele bule acidulate!

| YourDailyApple explică:

@syme, de ce nu mi-ai raspuns din prima. Asa ti-am votat primul raspuns drept "nefolositor" sad

| GyeBaek a răspuns:

H2O2

| costis a răspuns:

Simpla, sau cu putin vin in ea? Doar stiam formula spritului... Iar a apei minerale e mai simpla. Informativ, Fraguta contine f putin vin si multa apa neminerala cu putin alcool. O solutie pentru iesirea din criza care se aplica cu mult inainte. Oare pentru ce ii mai pune accize, daca are mai multa apa...

| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

H2CO3 asta e formula sifonului.happyapa minerala nu stiu daca are formulathinking pentru ca nu e subst. chimica.