| anonim_4396 a întrebat:

Care e legatura dintre Cavalerii Templieri si Masonerie?

6 răspunsuri:
| tukhey23 a răspuns:

Din ce stiu eu exista una. E una si aceeasi organizatie.Cavalerii Templieri ajutau oameni saraci(si bisericile) si masonii fac la fel happy

| friedaka a răspuns:

Nici vorba sa fie aceeasi organizatie! Masoneria a luat fiinta din bresle profesionale si nu tine cont de diferentele religioase dintre membrii, pe cand Templierii au fost, la origine, "soldati ai lui Hristos". E adevarat ca, in timpurile moderne, Ordinul Templierilor a deviat de la crezurile initiale si o anumita parte a membrilor a devenit afiliata francmasoneriei, dar fundamental sunt doua organizatii foarte diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam ca aia dintre canguri si vulpile arctice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt total diferite Cavalerii Templirri au faost alt ceva fata de Masoni. Si in tara noastra sunt peste 300 de masoni.

| Z4 a răspuns:

Salutare,am si eu o intrebarebig grin
Se spune ca: Masonii, se inchinau la,, Diavol'', si am cercetat...am aflat ca Masonii erau Fratii de sange cu Templierii...intrebarea ce ma framanta este.Dece,,Cavalerii Domnului'' erau fratii de sange cu Masonii ce se inchinau la,, Diavol''?

| jkelm a răspuns:

E una si aceeasi organizatie.