| rapgirl123 a întrebat:

Care e relatia dintre sistemul digestiv si cel circulator?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti nutrientii din sistemul digestiv trec in singe undeva prin intestinul subtire, iar tot ce-i naspa pentru organism trece mai departe in intestinul gros spre eliminare.Deci schimbul de nutrienti intre intestinul subtire si sistemul circulator e singura legatura.

5 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Vena porta vine la intestinul subtire, ia tot ce ai varat si duce la ficat ( care apartine sist digestiv, pentru ca metabolizeaza cam tot ce e de metabolizat).

| carpediem a răspuns:

Sistemul digestiv extrage substantele nutritive din alimente, cel circulator le transporta, iar la randul sau intretine homeostazia si a celulelor din sist. digestiv. Poti spune ca sunt"simbionte". Dar, ca toate sistemele din organism depind unele de altele, mai mult sau mai putin, formand un intreg.

| CainePeVine a răspuns:

Si aerul si mancarea trec prin faringe, cred ca e singurul lucru comun happy

| Goldenboy97 a răspuns:

Amandoua sisteme produc energie pentru corpul uman.

| ContDOARdeINTREBARI a răspuns:

Legatura nervoasa, la animale si la om exista si o legatura chimica sau umorala intre diverse organe.Ea se realizeaza prin actiunea asupra proceselor fiziologice a diverselor substante chimice, care se