| Meme10Memu a întrebat:

Care e suportul legilor fizice?

13 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Logica + matematica.

| Meme10Memu explică (pentru danbnz):

Cum sa fie logica, matematica? Creierul celui care gandeste logic si gandeste matematica se transforma si in cele din urma putrezeste.

| danbnz a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ia si citeste apoi mediteaza:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Lege_fizic%C4%83

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Are dreptate danbnz, e logica in ultima instanta. Logica nu exista exclusiv in creierul oamenilor. Daca ar exista doar in mintea unor oameni nu ar fi aplicabila la nivelul intregului Univers, dar stim ca este aplicabila.

| Meme10Memu explică (pentru danbnz):

Sunt imun la continutul din acest link. happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Experimentele, ma gandesc.

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

Materia se transforma. Cum ar putea ceva care se transforma mereu ( precum materia ) sa fie suport pentru ceva care e mereu la fel precum legile fizice?

| Wr3nch a răspuns:

Realitatea. Ai dat vreodata cu fundul de pamant? Te saluta legea gravitatieilaughing

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Suma interactiunilor intre particulele elementare alcatuieste legile fizice.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nah, nu pic in teapa de a dezbate cu tine, am trecut prin asta si nu are rost sa imi fac nervi degeabahappy Seara faina!

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

S-ar putea spune ca suportul legilor fizice sunt particulele elementare cu proprietatile neschimbatoare ale acestora. Suma interactiunilor dintre particulele elementare ce determina transformarile materiei in timp ce proprietatile particulelor elementare raman aceleasi.

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu.

"El este mai înainte de toate lucrurile, şi toate se ţin prin El."
Coloseni 1:17

| CatalinB11 a răspuns:

Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica - Isaac Newton
Cartea de mai sus reprezinta o lucrare fundamentala in ceea ce priveste domeniul fizicii.