| Kariin a întrebat:

Care e treaba cu liliaci albi? Luni veneam acasa cu prietena mea si ceva a trecut aproape prin parul meu nu am dat importanta! Dar prietena mea a observat ca erau 2 liliaci albi si micuti! Ei ii este frica, pentru ca in clasa I niste baieti au prins un liliac negru si il puneau la fete in par. Dar si ieri am vazut un liliac. Si este aproape de casa mea si a ei! Ea ma pune sa o duc pana in poarta, sta la 2 case distanta de mine. Eu cred ca sunt de la casa parasita, poate si-au facut cuib ceva acolo! Voi ce parere aveti?

P.S. Nu imi este frica de liliaci sunt micuti!

Dau funda! ^_^

Răspuns Câştigător
| pery a răspuns:

Dupa cum sti lilieci trimit un fel de,, unde'' pentru a se orienta.
Iar unda acestora nu poate trece prin par, de aceea se agata.
(Iti dai seama ca nici lor nu le este bine sa se agate si apoi sa moara.)

| Inferno a răspuns (pentru pery):

Nu am auzit de asta, dar este evident fals. Dumneata nu intelegi ecolocatia. Daca acea "unda" nu trece prin par, atunci ea se reflecta (intoarce) inapoi la liliac oferindu-i informatii despre faptul ca in fata lui se afla ceva. In acest fel liliacul poate ocoli acel ceva.

Este exact invers.
Daca unda trece prin par.

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Liliecii alb exista doar in Honduras, Nicaragua, Costa Rica si in Panama. Nu ma crezi, cauta pe wikipedia. Deci ce ati vazut voi au fost cel mai probabil ceva pasari! Nicidecum lilieci.
Chestia cu parul... e un mit. Liliecii nu se prind in niciun par.
Lilieci sunt animale nocturne deci daca umblati ziua nu aveati cum sa ii intalniti. Ei ies doar noaptea. De asemenea nu isi faci cuib precum pasarile, ei se adapostesc ori in case parasite ori in poduri neutilizate, pesteri etc deci daca nu aveti asa ceva prin zona, clar nu e vorba de niciun liliac.

| ErrorFound a răspuns:

De ce sunt albi? sau care e intrebarea? Simplu: Sunt o specie care nu a avut nevoie de pigment si astfel au ramas la cea mai simpla culoare forma a dezvoltarii. Culoarea alba.

| Crucified a răspuns:

Lilieci*

| Kariin explică (pentru Crucified):

Mersi, pentru ca mai corectat! :3