| miky_6634 a întrebat:

Care este cel mai iubit dintre pamanteni?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nimeni altcineva decit Iisus Hristos. A fost si este cel mai iubit de departe, pentru ca pentru ce alta persoana sau lucru si-a mai dat viata atitia oameni citi au facut-o pentru el? In ziua de azi, statistic vorbind, in China rosie, anual mor citeva mii, daca nu ma insel numarul este undeva peste 2000, de credinciosi datorita credintei lor. Ce ii determina sa mearga pina la moarte? O simpla religie? Greu de crezut. Sau pe martirii din vremurile de inceput ale Bisericii crestine? In toate vremurile, de 2000 de ani, au fost oameni care au mers la moarte si vor fi gata sa mearga pentru El, doar pentru El. In plus, mai sunt cei ajutati de El in vreun fel sau altul (eu sunt unul din ei). Cind te ajuta cu ceva important ceva ce nimeni si nimic nu a putut sa te ajute, si era poate situatie de viata si de moarte, atunci nu poti sa nu Il iubesti.

22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni nu e si cel mai corect, cinstit si normal.Am putea da multe exemple, Michael Jacskon, Elvis dar totusi cred ca NU exista nu cel mai iubit dintre pamanteni cei care i-am amintit si altii fiind cei mai cunoscuti. Iubirea nu inseamna cunoastere si celebritate.Cred ca cel mai iubit cu o iubire adevarata este Iisus Hristos (care a fost si El pamantean), iubit de credinciosii adevarati.Parerea mea.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu stiu ce vede amuzant cel ce mi-a dat amuzant.Eu vorbeam foarte serios, e parerea mea.happy

| Razvan a răspuns:

Cred personajele biblice detin monopolul la acest capitolwinking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este un paradox, dar, de obicei, cel mai iubit dintre pamanteni este unul mort, si fiindca "despre morti numai de bine." O zi buna!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Drăgălaşule, banul nu intră la pământeni, pentru că a fi pământean înseamnă să ai viaţă; şi apoi, ştii cum se spune că banul e rădăcina tuturor relelor. Numai că eu nu cred asta.

Dintr-un anumit punct de vedere aş fi tentată să spun că Marin Preda din moment ce lui îi aparţine romanul. Dar voi spune mama ca universalitate.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pinky, cand ai probleme de intelegere a limbii romane, du-te la dictionar.
PĂMÂNTEÁN, -Ă, pământeni, -e, adj. 1. Care trăiește, care locuiește pe Pământ; de pe Pământ, specific Pământului. ♦ (Substantival) Locuitor al Pământului. 2. (Adesea substantivat) Născut în țara despre care este vorba; indigen, băștinaș, autohton. 3. (Substantivat; rar) Muritor2. – Pământ + suf. -ean.
Ca asa in seama se baga si Base si uite cum e tara asta.

| anad a răspuns:

Copilul, puiul. Sunt atatea exemple, si din randul oamenilor, si al animalelor, de dragoste neconditionata pentru puii lor.

| karellen a răspuns:

Mos Craciun

| Klara a răspuns:

Michael Jackson, categoric.

| andreutza_5786 a răspuns:

Isus

| marla a răspuns:

Propria persoana

| myrazvy a răspuns:

Cel imi iubit dintre pamanteni, esti chiar tu, sunt si eu, suntem fiecare individ in parte pentru ca fiecare avem pe cineva care ne iubeste, noi oameni suntem cei mai iubiti pamanteni pentru ca suntem iubiti chiar si de Cel care ne-a creat Dumnezeu

| εїз Ir εїз a răspuns:

Cred ca nimeni nu are o singura persoana ca "cea mai iubita"(una singura, in toata lumea" vreau sa zic). Pentru fiecare, eu zic ca sunt parinti, sau daca e de una singura mama sau tata(acelasi lucru dar descompus laughing ). Doar ele sunt fiintelee care ne-au dat viata, nu? ne-au crescut, ne-au invatat, ne-au aratat multe lucruri noi si am descoperit lumea, in primii ani, cu ei. Ei au fost langa noi ca am facut primul pas, ei ne-au citit prima poveste, ei ne-au luat de la gradinita, de la camin. Ei ne-au hranit, ne-au dat tot ce avem nevoie si ne-au dat tot ce avem nevoie.

| Led a răspuns:

Barack Obamahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni, este si cel mai rau dintre toti miky.este corupator de suflete de oameni, manipuleaza, inraieste si schimba omul facandu-l indiferent la durerile celorlalti.BANUL miky.banul este cel mai iubit dintre pamanteni.si este cel mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In trecerea asta a mea, am observat cat de pieritor e statutul asta, cat de efemer, ca toate cate sunt si care, totodata, par a fi.
Un ciclu e in toate si doar aparente.
In sine, nu ESTE cel mai iubit dintre pamanteni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personajul lui Marin Preda din opera cu acelasi nume evocat de tine.

| resp3ct a răspuns:

M. J sigur nu e!

| bocascity a răspuns:

Eu sunt

| miky_6634 explică:

Daca va ganditi serios sa dati nume, poate facem o dezbatere interesanta...am intrebat,, care ESTE"...

Răspuns utilizator avertizat
| PinkBoy a răspuns:

Dragilor, cum a spus si Dragalasul, BANUL este cel mai iubit pamantean... Zbenguici l-a contrazis fara sa isi dea seama ca pamantean=obiect, fiinta etc de pe terra. Nu a spus nici fiinta pamanteana, nici obiect pamantean. Asa ca Zbenguici s-a inselat