| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Care este cel mai mare coificient IQ pe care la avut omul s-au care e cel mai mare in secolul XXI?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Dovedit, Marilyn Vos Savant, cu 228.

15 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

O simpla cautare pe google, primul link...
http://www.gandul.info/......oc-9097163

| sierra1 a răspuns:

Dar de astea ce ziceți?

Ainan Cawley - peste 240
TERENCE TAO – 230
WILLIAM JAMES SIDIS - peste 250

Nașpa, este?

| Lostlyric a răspuns (pentru sierra1):

Testele facute sunt relative. Exista mai multe tipuri de teste. Spre exemplu, lui Tao i-au facut un test Stanford-Binet, pe cand, primul test facut de Vos Savant a fost din revista acreditata Omni.
Varstele sunt diferite, asta numai pentru a complica subiectivitatea testelor. Vos Savant avea 22 de ani pe cand a facut primul test, iar Tao avea 11 ani.
Totusi, modalitatea prin care l-au testat pe Tao nu a fost oficiala, ci i s-a facut un test pentru aptitudini, unde a avut coeficientul de 175+. Si el, un copil minune.

| sierra1 a răspuns (pentru Lostlyric):

Jurnaliştii de la Business o plasează pe Marilyn vos Savant, în vârstă de 64 de ani, la un IQ de 186

| Lostlyric a răspuns (pentru sierra1):

Ca sa intelegi, ea acum are 71 de ani, la varsta de 22 a facut primul test, la varsta de 44 de ani a detinut primul record inscris in Cartea Recordurilor si asta s-a intamplat pentru 5 ani consecutivi. Apoi au aparut controversele. Dar nu asta era ideea. Varsta este unul din factorii pe care testul IQ il ia in calcul.
Pana si factorii luati in considerare cand se face un test IQ au controversele lor.
http://www.iqmindware.com/wiki/iq-5-factors/

| sierra1 a răspuns (pentru Lostlyric):

Ce te facă să crezi că înțeleg greu?

| Lostlyric a răspuns (pentru sierra1):

Dupa ce am citit aceasta intrebare: absolut totul.

| sierra1 a răspuns (pentru Lostlyric):

Maestre n-ai prins esența. Disputa ta cu clăbuci nu e sustenabilă. IQ ăla cu care te fâțâi nu e cuantificabil cum vrei tu. E relativ. Dar dacă n-ai prins asta, nu-i bai. E târziu și înțeleg. Pa

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sierra1):

Am pus doar o intrebare nu m-am referit la tine, nu o lua in nume de rau.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Lostlyric):

Hai sictir.

| Lostlyric a răspuns (pentru sierra1):

Maestre, ai trantit o replica. Atat. Tocmai cand am adus din start argumente ca aceste cuantificari sunt relative. Ca apoi, sa te prefaci lovit/s prin deductia ca am inteles cat de greu deduci tu problema.
Cred ca este tarziu pentru tine. Dar iti dau dreptate cand spui pa.

| sierra1 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Intrebarea e foarte bună. No problem

| Donsavas a răspuns:

Coeficientul de inteligență nu poate fi măsurat la ora actuală din cate se știe. Inteligenta este mai complexă decât știm noi.

| Lostlyric a răspuns:

Ca idee, nu era nevoie sa desemnezi acest raspuns ca cel mai bun pentru ca sunt multe controverse. Marilyn Vos Savant a detinut recordul cativa ani consecutiv ca fiind persoana cu cel mai mare coeficient de inteligenta atins, TESTAT. Si asta se intampla inca in vremurile noastre actuale. Ar mai fi cateva personalitati celebre carora mai mult li s-a ghicit nivelul iq-ului, pentru ca pe vremea lui William James Sidis, spre exemplu, au DEDUS ca el ar avea undeva intre 250 si 300 nivelul IQ-ului. Dar sunt controverse, iar intre 250 si 300 este o diferenta enorma, deci, aproximata de unii. Ce-i drept, era un copil-minune.
Unde mai pui ca nu toturor oamenilor le sunt testate nivelurile coeficientului de inteligenta. Iar acesta, poate fi imbunatatit prin exercitii, asa cum si Marilyn Vos Savant a spus odata intr-un interviu. Nu-l mai tin minte. Il citisem cand eram copil.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Florin Salam-fara numar ca are prea multa valoare.