| Theo94 a întrebat:

Care este diferenta dintre gandire logica si gandire analitica?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Gândirea logică urmărește deducțiile logice și concluziile care se pot formula în urma aplicării raționamentelor de tip calcul propozițional. Gândirea analitică se concentrează asupra părților unui întreg pentru a analiza semnificația fiecăreia dintre ele, fiind mai interesată de elemente decât de relațiile dintre aceste elemente.

| sabin89 a răspuns (pentru RAY):

Sursa?

| tartakower a răspuns (pentru sabin89):

Nu am o sursă specifică, am încercat să surprind esențialul în cuvinte puține.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Gen metoda științifică, arunci doua obiecte cu greutate diferite, care va atinge pământul prima? Logic ar fi ceea mai greu științific nu, ambele ajung

| CostinAlamariu a răspuns:

Presupun ca gândire logica prespune doar o anumita intuiție logica, adică conform logicii de bază în timp ce cea analiză e deductivă

Răspuns utilizator avertizat