| SG1995 a întrebat:

Care este diferența dintre: turmă, haită și herghelie?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Mi s-a parut interesant de ce pentru a descrie anumite grupuri de animale se folosesc termeni diferiti: pentru oi se foloseste cuvantul turma, pentru canine - haita iar pentru cai - herghelie. Ar mai fi si altele: pentru vaci si alte cornute - cireada, pentru pasari - stol, pentru pesti - banc, pentru insecte zburatoare - roi.

Am cautat originea cuvintelor si cam toate provin din limbi diferite, iar intelesul original al unora e chiar surprinzator.

Pentru turma, acest cuvant provine din latina si inseamna escadron de cavalerie din 30 sau 32 de membri daca iti vine sa crezi :)
https://dexonline.ro/definitie/turm%C4%83
http://latinlexicon.org/definition.php?p1=1016890

Cuvantul haita provine din maghiara care inseamna a goni in sens vanatoresc, herghelie din turca, inseamna chiar grup de cai.

Si cuvantul stol are o origine interesanta, provine din grecescul stolos si inseamna de fapt flota navala.

Eu cred ca aceste cuvinte au fost adoptate de limba romana pentru a diferentia mai usor aceste grupuri de animale, de exemplu cand zici turma te gandesti automat la niste oi.

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Aș zice că membrii grupului.
Nu am văzut prea multe stoluri de porci sau haite de oi.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Turma de oi
Haita de lupi
Herghelie de cai. E ca o multime, doar ca difera elementele.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

O turma de girafe, sau o haita de babuini?

| Bernardus a răspuns:

Turma este de oi/ vaci/capre/ alte animale domestice
Haita este de lupi/caini
Herghelia este de cai.

| RoyalJakiro a răspuns:

Turma de oi, haita de caini si herghelie de cai!