| Joker3134 a întrebat:

Care este diferenta dintre vis si realitate?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In vis nu avem ratiune, auto control, visul e ca un film, doar ca noi ne implicam in mod direct in noi, dar nu putem modifica absolut nimic, iti recomand muzica de relaxare pentru vise mai deosebite inainte de somn

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai, nu exista, paradoxal. Diferenta o judecam cu ajutorul mintii, iar mintea nu stie ce e real si imaginar. Stie doar de contexte. Daca in vis iti pui aceeasi intrebare ai zice ca visul r real si tot mintea zice asta.
Deci... nu se poate raspunde la aceasta intrebare, parerea mea. Sunt f laughing

| Donsavas a răspuns:

Buna intrebare.

| laSoledad a răspuns:

In vis, daca mictionezi pe tine in tramvai, o stii doar tu. In realitate, rade toata lumea de tine.

| Nilsson a răspuns (pentru laSoledad):

Ai cele mai fenomenale raspunsuri

| laSoledad a răspuns (pentru Nilsson):

Iar tu ai raspunsuri foarte cerebrale. Bravo, Nilsson!

| Nilsson a răspuns (pentru laSoledad):

Iti multumesc pentru apreciere, chiar ma bucura.

| raicard a răspuns:

Un raspuns evident este ca ne trezim din vise, dar nu ne trezim din realitate.
Dar visul in visele noastre se trezeste din vis? Sau "realitatea" lor se termina doar pentru ei?
Un minut traiesc in realitatea lor, iar in urma se opreste. Ne trezim de acel vis.
In ceea ce ne priveste, visul s-a terminat.Dar ce face experienta visului?
In interiorul visului exista un univers complet.Are infatisarea profunzimii si a soliditatii pe care o traim, de asemenea, cand suntem treji.
Legile fizicii sunt uneori diferite si ne intalnim cu oameni care sunt decedati.
Cu toate acestea, in interiorul visului, aceste lucruri par a fi cu totul normale.
Toate acestea sunt create de mintea noastra. Putem merge prin paduri si orase, se afla pe plaja sau face dragoste.
Mancam, bem si experimentam intreaga gama de viata.Cum putem spune ca experienta trezita nu este un vis?
Cum stim cu siguranta ca atunci cand dormim, aceasta nu este o experienta trezita pentru un alt visator, visatorul care ne viseaza?
Desigur, stim ca experienta trezita este similara viselor in multe feluri.Stim ca lumea pe care simturile noastre o percep nu este asa cum pare.
Stim ca obiectele din jurul nostru nu sunt cu adevarat solide - ele sunt formate din atomi care sunt ei insisi 99. 9999999999999999% spatiu gol.
Adancimea si soliditatea aparente pe care o percepem sunt toate creatiile mintii.
Acest lucru este, desigur, adevarat si pentru corpul vostru si pentru cei din jurul vostru.
Daca v-ati fi nascut cu simturi diferite, capabili sa percepeti realitatea atomica, ati percepe o lume foarte diferita in jurul vostru.
Iluminarea inseamna, intr-un fel, ca lumea de veghe este doar o creatie a mintii noastre.
Este constient ca, asa cum ar parea real si solid, lumea treaza este intr-adevar doar o serie de concepte si idei create de mintile noastre.
$i, desigur, existenta mintii este ea insasi doar un vis.Vazute la un nivel atomic, nu există creier, nici corp, nici minte.Acestea sunt si idei.
In interiorul viselor noastre de dormit, percepem si corpuri care par sa gandeasca si sa actioneze si sa experimenteze lumea din jurul lor.
Aceste trupuri, creier si minte nu au o realitate obiectiva in afara mintii care le viseaza.
De ce este atat de greu ca oamenii sa accepte ca si aceasta lume este doar un alt vis?
Acceptarea faptului ca lumea trezita este un alt vis, lipsit de realitate obiectiva in afara mintii noastre, este secretul p@cii permanentelaughing
Este visat lucid in starea de veghehappy
Participam la lume, acceptand in "totalitate" acest vis si recunoscand c@ visul nu are nicio realitate obiectiva.
Odata ce acceptam ca propria noastra conceptie de sine, de ego, de "eu", este o fabricatie completa, este imposibil sa o luam in serios asa cum am facut-o odata.
Daca dormi si aveti un vis lucid (adica constient ca sunteti intr-un vis), v-ati ingrijora de ce se intampla in interiorul visului? Sau v-ar placea sa mergeti?

M@ trezii smug

| Retr0Hacks a răspuns:

In vis te arunci de pe bloc si nu mori. : ))))