| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre a stii si a cunoaste?

Răspuns Câştigător
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Hmmm, degeaba cunosti anumite chestii dar nu stii sa le folosesti, sa le pui in aplicare.

Un copil mic cunoaste cuvantul elucubratie, il rosteste toata ziua, dar nu stie ce inseamna.

Acum sa vedem cati dau google pentru elucubratie laughing

| EmaS a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Poi pentru ei orice lucru este greu de inteles, nu?tongue

| BogdanPunct a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Eu am cautat pe DEX Online. blushing

41 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Idem, @Prometheus

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Deci, tu consideri ca este unul si acelasi lucru?

| harciog a răspuns:

Totul se rezuma la dorinta de a merge mai departe.Cind stii deci exista rezultatul, capatul acelei cai si in mod sigur oprirea cunoasterii.In schimb a cunoaste exprima intodeauna dorinta de a merge mai departe.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

A sti e atunci cand scrii verbul a sti cu un singur "i".

| EmaS a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Si raspunsul tau care este? tongue

| Vrajeeala a răspuns (pentru EmaS):

Ti-a dat raspunsul dar nu te prinzi. happy

| Carton a răspuns (pentru EmaS):

Raspunsul lui silviu este un raspuns subtil, dar tot odata foarte inteligent. Ce a vrut el sa spuna este ca tu desi sti ce ai vrut sa scrii acolo si sti cum se citeste verbul "a sti" si desi il folosesti probabil foarte des nu cunosti intrutotul forma sa. Tu doar sti cuvantul dar nu sti sa il scrii. "A sti" se scrie intodeauna cu un "i" la infinitiv. Sper ca ai inteles cam ce am vrut sa zic happy

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Ma indoiesc ca Maricica mai este fata mare dupa origia aia. laughing

aaand
Vodka vodka vodka vodka heybig grin

| Hombre a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Ba e fata mare, problema e daca mai e virgina.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Si raspunsul tau la intrebarea mea este? tongue

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru Hombre):

Dupa orgie poate fi fata mare doar datorita dimensiunilor laughing
In plus...
fata mare=virgina.
Iar daca dupa orgie Fata mare ramane mare inseamna ca.
Fata mare(virgina)=fata mare(dimensiuni mari)
Fata mare(dimensiuni mari) care sa NU fie fata mare(virgina) nu prea existalaughing

| MrAngelus a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/cunoa%C8%99te

DEX-ul zice ca au acelasi sens.

| Cαтєα21 a răspuns:

Verbele a şti şi a cunoaşte înseamnă aproximativ acelaşi lucru: a deţine informaţii despre un subiect. Şi totuşi le folosim în contexte diferite: ştiu ce gîndeşti, cunosc oraşul.

| unknownn a răspuns:

Sunt sinonime.
Deci "a stii" si "a cunoaste" sunt cuvinte cu sens asemanator dar cu forma diferita.
Cred ca in clasa a 3-a inveti asta, sau a 4-a daca nu ma insel.

| Hmmmm a răspuns:

Te stiu ca femeie respectabila, te stiu ca mama, te stiu ca fiica, te stiu credincioasa, dar numai d-zeu te cunoaste. Vezi, acum iti pare rau c-ai dat funda cui nu trebuia.

| EmaS a răspuns (pentru Hmmmm):

Daca nu te-ai grabit cu raspunsul, imi pare rau! Dar, macar te pot vota.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Asa o sa spui si dupa prima escapada la mine in jacuzzi, "Daca nu te-am stiut mai dinainte".

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

A sti nu este tot una cu a cunoaste.

| 19marian60 a răspuns:

Eu stiu ca existi dar nu te cunosc!(asta ca sa nu ne apucam de filozofie!)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu cunosti sesul lui "a sti", dar habar n-ai in ce situatii se scrie cu unul sau doi de "I", nici macar dupa ce ti s-a explicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu, de exemplu, te ştiu pe tine din răspunsurile pe care le dai şi din fotografia de la profil. Dar, nu te cunosc. Nu te cunosc pe tine ca persoană. Desigur, răspunsurile dezvăluie multe. Dar nu îndeajuns.

| AshWorld a răspuns:

Cine stie cunoaste.

| catosp a răspuns:

A sti nu inseamna intotdeauna a cunoaste. Exemplu: daca stii ca un avion zboara asta nu inseamna ca tu cunosti exact cum acel avion zboara, nu cunosti dinamica fluidelor si nici ce implica aceasta...a sti inseamna a cunoste doar atunci cand cunoasterea nu e foarte vasta.

| Alexandra260 a răspuns:

A sti=A poseda cunoștințe sistematice într-un domeniu, a stăpâni o știință, o artă etc. Expr. A ști carte = a ști să scrie și să citească; p. ext. a avea cunoștințe temeinice într-un domeniu, a fi învățat.
a cunoaste=A lua cunoștință de obiectele și de fenomenele înconjurătoare, reflectate în conștiință; a stabili în chip obiectiv natura, proprietățile unui lucru, relațiile dintre fenomene, a le da o interpretare conformă cu adevărul. 2. Tranz. A avea sau a dobândi cunoștințe pe baza studiului, experienței; a fi luat cunoștință de ceva. Sper ca te-am ajutat.

| Șobolanuldecâmp a răspuns:

A Stii este cand e sigur perfect, iar A Cunoaste inseamna a stii doar pe jumatate, a nu sti cu exactitate.

| Vrajeeala a răspuns (pentru Șobolanuldecâmp):

Daca taceai filozof ramaneai laughing

| EmaS a răspuns (pentru Șobolanuldecâmp):

Din contra, eu inteleg ca a stii sa faci un lucru si a avea o cunoastere aprofundata asupra acelui lucru este diferit.A cunoaste inseamna ceva mai mult.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru EmaS):

A sti*

macar de data asta m-am asigurat ca nu e typo...

| EmaS a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Ok.Dar vreau sa aud care este parerea ta.Care este diferenta intre acestea doua.

| Vrajeeala a răspuns (pentru EmaS):

Si totusi inca n-ai invatat scrii verbul ''a sti'' corect.
au acelasi sens, depinde cum le folosesti.
daca adaugi cuvantul ''aprofundata'' dupa cunoastere normal ca ii da un sens de superioritate.
la fel as putea sa spun si eu:
Stiu SIGUR inseamna ceva mai mult decat cunosc.

| EmaS a răspuns (pentru Vrajeeala):

Vezi eu cred ca stiu sigur este egal cu cunosc.

| Vrajeeala a răspuns (pentru EmaS):

Sinonim pentru sti
ȘTI vb. 1. a afla, a auzi, (înv. și pop.) a oblici. (Să ~ cu toții ce-ai făcut.) 2. v. dumeri. 3. v. cunoaște. 4. a cunoaște, a poseda, a stăpâni. (~ trei limbi străine.) 5. a cunoaște, a înțelege, a pricepe. (~ franceza?) 6. a avea, a găsi, a poseda. (~ eu soluția problemei.) 7. v. afla. 8. a cunoaște, (astăzi rar) a pricepe. (Nu ~ încă secretul?) 9. a (se) cunoaște. (Ne ~ de mici; îl ~ ca pe un cal breaz.) 10. v. recunoaște. 11. v. bănui. 12. a-și aminti. (~ cum erai acum doi ani?)

dex-ul nu e o parere...

| Șobolanuldecâmp a răspuns (pentru Vrajeeala):

Oricum sunt filozof si fara tine big grin

| spike625 a răspuns (pentru EmaS):

Pot sa-ti pun si eu o intrebare?
care este diferenta dintre complex si complicat?
stii?

| EmaS a răspuns (pentru spike625):

Sunt doua cuvinte care exprima despre un lucru ca este extrem de complex, complicat format din mai multe elemente, un ansamblu. Dar complex mai face referire la un ansamblu de constructii, poate sa fie Complex comercial, Complex sportiv sau turistic. Sau, complex de inferioritate.

| spike625 a răspuns (pentru EmaS):

Da,dar eu ma refeream la faptul ca un lucru complex nu este neaparat complicat

| EmaS a răspuns (pentru spike625):

Da,nu neaparat trebuie sa fie complicat ci se poate referi la un ansamblu, adica la unirea mai multor parti care formeaza o totalitate.Da, foarte bine ai gandit cand ai pus aceasta intrebare. Sunt atat de asemanatoare dar, pot avea si inteles diferit.

| Oana007 a răspuns:

Diferenta consta in sensul cuvantului, adica : A stii= a sti ceva cu exactitate, ceva precis si sigur pe tine iar a cunosate = a cunoaste lucruri noi, a experimneta ceva nou