| StrongHeart a întrebat:

Care este diferenta intre o persoana care este foarte priceputa la ceva si un geniu?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Geniul creeaza concepte noi, descopera, in timp ce inteligentul/priceputul doar aplica niste lucruri comune/descoperite de altii.

| LPCTSTR a răspuns:

Ca "geniul" poseda generalul, in diverse domenii; daca te referi la un singur aspect si indrepti atentia doar catre scop/activitate, persoanele in cauza ar trebui sa dea acelasi randament uniform pe categorie si nivel, nu-i ca si cum difera anatomic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Un geniu se descurca singur in absolut orice situatie fara ajutor iar o persoana care e priceputa la ceva nu stie decat un singur lucru si anume meseria aceea atat.

Copii astia cu IQ de geniu sunt periculosi frate, adevarul e ca tu vezi omul asa dar habar nu ai ce are in cap s-au de ce e in stare. Aparentele inseala chiar si in Biblie spune sa nu judeci omul dupa ambalaj s-au dupa aparente ca te trezesti cu o surpriza frate.

| JicaContra a răspuns:

Geniul este ceva relativ la idei, creatii artistice, samd
priceputul e ceva relativ NUMAI la facut treaba bine

geniul inventeaza roata, radioul, calculatorul, compune muzica de exceptie, face filme de exceptie, etc.
de nimic din toate astea nu e capabil priceputul

| oz_1736 a răspuns:

Eu vad si alt aspect al intrebarii tale. Geniile au stat mereu prost la capitolul sentimente, familie. Au pus reusita lor deasupra chiar daca trebuia sa moara unul sau mai multi indivizi. Cel priceput este de obicei un om descurcaret care prinde multe "din zbor" si avanseaza pe faptul ca punand mereu in practica, face lucrurile sa mearga

| MaryMaria333 a răspuns:

Geniul e ceva maret... ceva aparte cum rar se gaseste. Dau un exemplu: o persoana care in cel mai scurt timp sa iti invete tot "Luceafarul" a lui Eminescu, ai impresia cum nu se mai termina odata poezia aia )) Na daca tot am zis de poetul ala, uite ca chiar el e GENIU! Priceput poate sa fie oricine prin exercitiu si vointa.

| Reghqen a răspuns:

O persoană care este foarte pricepută la ceva a trebuit să învețe mult, să experimenteze lucruri noi și care a avut multă răbdare să aibă rezultatele obținute, mai pe scurt mult timp, multă răbdare și orice persoană poate să se pricepe la multe chestii.
Un geniu face totul fără probleme, este sigur pe el și tot ceea ce face o face repede, cu o facilitate încredibilă, fără a se gândi, ca și cum mâinile și picioarele iar merge singure.

| ruddy a răspuns:

Priceputul face totul ca la carte. Geniul scrie a 2 carte :d