Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Care este diferenta intre spiritualitate si religie?

Răspuns Câştigător
| jedi_7867 a răspuns:

Eu vad spiritualitatea ca practicarea unor idealuri.
Religia o vad ca practicarea unor dogme.

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca spiritualitatea este cea care te face sa alegi una sau alta dintre religii...sau niciuna, in cunostinta de cauza. @jedi mi se pare ca a dat o definitie excelenta.
Spiritualitatea iti furnizeaza datele de care ai nevoie pentru atingerea unui ideal, iti largeste orizontul, ti-l deschide. Religia este ceea ce iti ofera constrangeri de tot felul, piedici in calea cunoasterii prin descoperire.
Daca ar fi sa fac o comparatie, as compara spiritualitatea cu o biblioteca imensa, care se imbogateste permanent si religia cu...Mersul Trenurilor. Pastrand proportiile si fara sa am vreo intentie de a jigni pe cineva. Pe mine, cel putin, daca ar vrea cineva sa ma ucida lent, mi-ar lasa in casa doar Mersul Trenurilor.

nony
| nony a răspuns:

Spiritualitatea este innascuta.
Religia este impusa

| death a răspuns:

Heheheheee... Religia este cel mai eficient instrument de manipulare, creat, dezvoltat şi utilizat cu maximă iscusinţă de liderii instituţiilor din domeniu. În cazul nostru, Biserica. Spiritualitatea este pretextul care a dus la apariţia religiei, chiar dacă poate exista foarte bine şi aşa, de sine stătătoare. Spiritualitatea înseamnă credinţa în ceva superior sau în nimic. Acceptă orice concepţie, orice opinie şi orice interpretare. De asemenea, acceptă orice practică. Religia, în schimb, nu acceptă decât ceea ce-i convine şi ceea ce atrage influenţă şi finanţe către instituţia de propagandă din spatele ei. Deci, spiritualitatea e ca social-democraţia. Religia e ca PSD laughing

| Walkirya a răspuns:

Eu consider ca spiritualitatea e mai presus decat religia.Religia e facuta de oameni si spiritualitatea e ceva mult mai presus si mai greu de inteles decat religia. e ceva ce simti si trebuie sa lasi frau liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Par exemple spiritualitatea este ceva in care crezi cu adevarat fara sa iti impui anumite reguli si norme ca intr-o religie.Sa luam ex sportului.Sint anumite sporturi care implica raportul minte corp, corp minte si pe care le practici pentru ca asa" simti "fara sa fie nevoie sa-ti impui participarea la unele competitii sa demonstrezi nu stiu ce anume...Asta numesc spiritualitate in mare si cit mai scurt cu toate ca am putea discuta pina miine.Religia in schimb este incorsetarea cu reguli si dogme pe care trebuiesa ti le impui pentru a ajunge la un adevar destul de iluzoriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord ca fiecare are propria cale de a-L cauta si a-L gasi pe Dumnezeu, insa atunci cand il gaseste sa Il si urmeze. Hristos este Calea, Adevarul si Viata, iar pentru a-L urma trebuie sa respecti poruncile Lui ("De Ma iubiti, paziti poruncile Mele."). Poruncile sunt legi, iar legile sunt date pentru a nu fi incalcate. Nu esti obligat sa asculti poruncile decat daca vrei sa te mantuiesti. Regulile din religie sunt nu pentru a ne forta ci pentru a ne ajuta spre desavarsire, spre invingerea patimilor si dobandirea virtutiilor.

| premamotion a răspuns:

Spiritualitatea este absenta dogmelor. Religia este un set de reguli, credinte, practici - si o incercare de a "obliga" pe toti sa facem acelasi lucru... fiecare este diferit... si fiecare are propria sa cale UNICA de a-L cauta si de a-L gasi pe Dumnezeu.

| pantofi a răspuns:

Spiritualitatea include toate religiile, si in acelasi timp nu se confunda cu ele.

| necunoscutul a răspuns:

Spiritualitatea este ceva sufletesc, religia politica