| ChaseTheMonster a întrebat:

Care este formula "apei tari"?

9 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Sunt de acord si eu cu ce ti-a scris userul Razvan9431, legat de solutia apoasa de clorura de zinc. Din cate mai stiu eu, denumirea populara de apa tare se foloseste si pentru acidul azotic HNO3. Poate ca la acest aspect s-a referit userul flory429.
Bafta!

| RoseOfTheFire a răspuns:

''apa tare'' stiu de la bunica mea ca e ceva gen otrava oricum ceva toxic asta stiu eu...

| Ina93 a răspuns:

Apa tare?laughing nu am mai auzit laughing.
dar pentru apa este H2O
pntru apa minerala este H2O + CO2 = H2CO3

| AlexRizi a răspuns:

Nu stiu sigur dar pentru apa este H2O si pentru apa oxigenata este H2O2

| denysyk a răspuns:

Adica apa cu petre cu nisip(calcar) cu rugina

| codrinstefan2103 a răspuns (pentru denysyk):

Nisipul (cuarțul - SiO2) nu-i același lucru cu calcarul (CaCO3). Apa tare este ce-a zis și Răzvan, clorura de zinc.

| Razvan9431 a răspuns:

ZnCl2 Apa tare este denumirea populara a solutiei apoase de clorura de zinc.

| Adrian_Nicu_Adrian_1975 a răspuns:

Apa tare: HNO3, acid azotic.Folosit la decaparea suprafetelor inainte de cositorire.