| RappK a întrebat:

Care este legatura dintre memoria mecanica si memoria logica? Are memoria legatura cu gandirea?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Diferenţa între condiţionat şi intuitiv. Legătura este sistemul de stocare a informaţiei şi legăturile la nivelul cortexului.

| AG a răspuns:

Lectia mea de psihologie ce astazi la liceuhee hee. Normal ca memoria are legatura cu gandirea. Memoria furnizeaza materia prima gandirii, ca sa spun asa. Cat despre legatura, memoria mecanica este de scurta durata, si poate fi "falsa"[cand memorezi dar nu intelegi nimic] iar memoria logica...numele o defineste.

| DDDDDxxxxxx a răspuns:

Normal ca gandirea are lagetura cu memoria.
Daca nu gandim nu putem memora.
Iar daca gandesti mecanic nu poti garanta ca gandesti corect dar memoria logica aduce de multe ori raspunsurile corecte.