| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Care este modalitatea prin care aparatura medicala obtine radiatiile ionizate folositele in diversele proceduri si interventii medicale? (ex: Razele x, Razele γ).

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tubul radiogen

vezi detalii aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Aparat_R%C3%B6ntgen

| JackR a răspuns:

Raze X (Rontgen): prin bombarbarea unui anod din material cu densitate si numar atomic mare (wolfram, tungsten sau molibden), aflat in intr-un tub vidat (lampa Rontgen), cu un fascicul de electroni de energie inalta. Electronii incidenti lovesc electronii din invelisul atomic al anodului si provoaca "expulzarea" acestora. Expulzaa este insotita de producere de fotoni X. Acestia sunt "sortati", cei de energie joasa fiind retinuti intr-un filtru (in general din aluminiu), cei de enrgie inalta (cu putere mare de penetrare) fiind cei utilizati pentru imagistica medicala.
Radiatia Y (cunoscuta in fizica ca radiatie gamma) se produce prin dezintegrarea radioactiva a nucleelor atomice. Acesta este un fenoment spontan. De interes pentru medicina este radiatia gamma a izotopului Cobalt 60 (Co60) si este folosita pentru imagistica sau ca instrument de tratament (gamma knife), in special al tumorilor aflate in zone imposibil de atins prin mijloace "mecanice" (chirugie clasica).

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru JackR):

La razele x e clara treaba. Dar la radiatia de tip γ sunt si mai in ceata. Cum adica dezintegrari nucleare spontane? Din cultura mea generala toate dezintegrarile nucleare sunt realizate in reactoare. Iar daca dezintegrarile se produc spontan (nu-mi dau seama cum) atunci si razele Y se product spontan. Ori tu ai nevoie de raze produse la comanda, nu spontan.

| JackR a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Radioactivitatea naturala este un fenomen spontan. Sursa de radiatie gamma (cobaltul 60) este inchisa intr-o incinta care are un obturator. Cand ai nevoie de radiatie gamma, obturatorul este deschis, cand nu, este inchis.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru JackR):

Merci!

| Claucs a răspuns:

Si mai ales razele Z, ca ma intereseaza si pe mine.