| anonim_4396 a întrebat:

Care este motto-ul (dacă aveți unul) după care vă ghidați viața?

Eu am două:

"Dumnezeu înainte de toate" și
"Mereu cu Dumnezeu!"

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

"What happened in the dark, always comes in the light"

42 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Legea atractiei

Bula
| Bula a răspuns:

"Nu dori moartea Sefului!
Fa-l sa-si doreasca singur!"

| sabin89 a răspuns:

Nu am un motto anume. Acum pregătesc un epitaf de pus la mormântul lui Facebook: "Aici zace: Cultura/ Gramatica/ Sinceritatea/ Timpul tău - Fie-le ţărâna uşoară"

| MihaelaDart a răspuns:

"Daca altii au facut, pot si eu"
"Nu pictez vise ori coșmaruri, îmi pictez propria realitate"
"Dumnezeu este Sus si vede"
"Roata vietii, roata sortii se intoarce in alta soarta"
"Niciodata sa nu spui niciodata"

| gellalbie4ever a răspuns (pentru MihaelaDart):

A doua e superba!

| gellalbie4ever a răspuns (pentru MihaelaDart):

Fără legătură: Am găsit asta pe un mormânt. În timp ce mă plimbam prin cimitir. nu întreba "de ce"
"Omul e o taină,
viața lui e vis
sufletelor bune
cerul e deschis"

| MihaelaDart a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Si daca te gandesti, cam asa este.

| RAY a răspuns:

Sa nu crezi in omul care crede in zei

| Violleta2022 a răspuns:

Doar atat poti?
sa dai un raspuns vulgar?

| sierra1 a răspuns:

Rozi, da' zicea unu' Nietzsche, cum că "Gott ist tot!"

nu-i fain?

| Mosotti a răspuns:

"Mereu cu socialismul bine aplicat" am eu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

După mine, Potopul! Ăștia cu zei, aveți nevoie de o vizită la psihiatru.

| Wr3nch a răspuns:

"Destiny is for losers. It’s just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen."

| Celcestietot a răspuns:

Mai trebuie sa zic? laughing

| gabicoo a răspuns:

Carpe Diem

| Lioana a răspuns:

"Nimic nu e imposibil."

| Emma30555 a răspuns:

"Ce va fi, va fi", sau "ce a fost nu mai contează" "viata merge înainte" "decât sa îți para rău de ceea ce nu ai făcut mai bine sa ți para rău de ceea ce ai făcut" probabil mai sunt, astea mi au venit în minte acum

| CostinAlamariu a răspuns:

"Orice exprimare a frumosului este o revoltă împotriva lumii moderne"

| Lukasssz a răspuns:

"daca pierzi, nu castigi "-Gica Hagi.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns:

Mai rau de atat nu se poate.

Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns:

Bravo rosalia! Ai reusit sa scoti o gramada de frustari la suprafata!?

| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Adică?

| CIaudiu a răspuns:

#realism #science

| Seba2013 a răspuns:

Iubește-ți fratele, cauta justitia. Acestea sunt cateva citate.

Eu chiar si pe tine te iubesc, chiar daca te incadrezi in stilul baroc si iti place disonanta, dezechilibrul, distorsiunea, contrastul, tenebrismul, haosul, dezordinea, anti-clasicismul, imperfectiunea, dezarmonia, egodistonicul, etc., ci nu consonanta, armonia, unitatea, ordinea, conventionalismul, perfectiunea, iluminismul, egosintonicul, etc.

Trebuie sa ai grija ca psihozele, nevrozele, anxietatea, stresul, etc., apar din cauza acestor sunete disonante care rup armonia. Daca esti in stare sa impui ordine in acest conjunt si nu esti dadaista., aceasta disonanta te poate ajuta si transforma in aur. Insa daca nu o controlezi, iti strica consonanta (armonia).

Spre final asculta melodia asta teribila. Mai vezi si despre disonanta cognitiva, sistemul simpatic si nu fii disonanta ci consonanta. Daca crezi in Iisus el spune ca inainte sa il conoastem umblam ca umbrele si eram morti, insa cand l-am cunoscut ne-am trezit si am inviat la o viata noua.
https://www.youtube.com/watch?v=U-pVz2LTakM

Interesant este ca la primele 2 versete din biblie domina hazardul, haosul, intamplarea (asta este partea creatiei). Insa dupa aceea vedem(in noul testament se vorbeste iar) ca apare Logosul(partea facerii) si impune ordine si sens in cosmos. Deci El ne-a dat o ordine si sens asa cum i-a placut Lui. Daca o respectam traim in armonie cu El. Asa ca o compozitie muzicala creata si ordonata de un compozitor.

De vazut este cum traducem aceasta disonanta si consonanta din biologic in psihologic. Trebuie sa stim de ce sunt compuse si care pe care se determina. Tema asta ramane de vazut atat pentru mine cat si pentru voi. Cine domina., serenitatea, calmul sau turbulenta si perturbarea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce nu ma doboară ma face mai puternic!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat thinking

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

100% happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Dacă vei muri înainte de a muri, nu vei muri atunci când mori!" și "Una salus victis nullam sperare salutem."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu zace pe patul de moarte dorindu-și sa fi petrecut mai mult timp cu banii săi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara motto-uri. Asta este motto-ul.

| Strwberrs a răspuns:

Eu am: Invata sa ai rabdare; toate se intampla la timpul lor.

| Feri5 a răspuns:

Și mai era unul: "Don't judge a book by its cover"

| LanaDelRayFan a răspuns:

Foarte frumos! Eu merg pe "Nu renunta. De obicei ultima cheie din manunchi este cea care deschide usa."