| origamistu a întrebat:

Care este originea lui Dumnezeu? Adica cum a aparut el? evolutionistii spun ca Universul a aparut odata cu Big-bang( adica din nimic). Crestinii spun ca Dumnezeu a creat totul. Dar atunci, pe El cine l-a creat? Sau cum a aparut El?
Cel mai interesant raspuns :funda!

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Nu exista inceput si sfarsit in Univers. Timpul nu e o notiune liniara, e doar materie in miscare, concept definit de om prosteste. Dumnezeu reprezinta de fapt Divinitatea suprema, omniprezenta din toate, iar cand spun toate ma refer la toate vibratiile existentei. De pilda, exista microundele (la orice cuptor cu microunde). Desi nu le vedem stim ca exista, ni se demonstreaza ca exista (pornesti aparatul iti incalzeste mancarea), deci credem. Similar exista niveluri diferite vibrationale pe care nu le putem vedea cu ochii fizici (prin vibratia asta se intelege vibratia celulei din orice organism). Fie ca sunt niveluri inferioare sau superioare, inca nu le acceptam, dar le vom accepta intr-o zi cand ne vom desptepta mai multi. Momentan in ale ezoterismului lumea de azi e cam pioniera, desi paseste pe invataturi de mii de ani, avand in vedere numarul mic de pasionati... suntem putini.
Dumnezeu nu a aparut deci niciodata nu se va sfarsi niciodata. Viata fizica e o lectie pe care sufletul (sinele tau superior) si-a dorit-o dinainte ca tu sa te nasti. Tot ceea ce se petrece in lume e ok, se petrece pentru ca trebuie sa se intample cu scopul oamenilor de a invata... Si tot asa. Viziunea religioasa asupra lui Dumnezeu se poticneste in cateva intrebari la care nu exista raspunsuri decat ilogice. Iar un raspuns pe care l-am primit de la un tip pe strada cu Biblia in mana : "logica omului nu e logica lui Dumnezeu", este, cel putin dubios, daca nu eronat.

4 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

1.Romania,Moldova,judetul nu ti-l zic
2.In 1995, la maternitatea locala
3.Mama,cine altcineva?
4.Asa bine!

| NoKidding a răspuns:

Macar oamenii de stiinta cerceteaza ca a fost si inainte de big-bang, cum s-au format acele particule.
Referitor mai exact la intrebarea ta:
Tu ce ai crede?
niste particule aparute din "nimic" care cu timpul au produs acea explozie
sau...
din nimic a aparut o forta divina care poate pocni din degete si sa creeze orice?

| Ro_3405 a răspuns:

Platon a pus baza religi crestine. Teoria lui a unei lumi paralele a fost baza releigi crestini. Ideia de Bine sa tradus prin Dumnezeu, care ii cel mai bun, cel mai frumos, etc. Diferitele idei din teoria lui sau tradus prin suflete, ingeri, si asa mai departe.

| AntonyoXXL a răspuns:

Pai cum ai spus si tu s-a facut un BIG-BANG mare si a aparut Dumnezeu si atunci a creat tot... funditabig grin