| Inferno a întrebat:

Care este parerea voastra despre Teoria Evolutiei? Argumentati.

50 răspunsuri:
| Sentinel a răspuns:

Evolutionismul lui Darwin a fost desfiintat. Creationismul este mult mai verosimil insa nu in varianta biblica.

| sabin89 a răspuns:

Intrebarea este cam prea generala. E ca si cum, pe cealalta categorie, cineva ar intreba "Ce parere aveti despre religie?". Sunt prea multe de spus. Ca sa zic totusi cateva cuvinte, as zice ca Teoria are si puncte forte, si puncte slabe. Insa sunt foarte multe de spus atat pentru cele forte, cat si pentru cele slabe. Asemanarea dpv anatomic dintre om si animal (si unul, si altul au ochi, urechi, nas, inima, plamani etc.) ar fi un prim argument forte, unul care izbeste privirea. Si, bineinteles, nu e singurul. Mai este marturia documentelor fosile si multe altele. Pe de alta parte sunt si puncte slabe, ca sa spun asa. Teoria ridica o serie de semne de intrebare. Chiar si unii oameni de stiinta atei isi exprima scepticismul. Ca sa dau numai un exemplu, pe care sunt convins ca il stii si tu, Fred Hoyle a spus ca sansa ca viata sa apara in mod spontan pe pamant este cam aceeasi cu sansa ca un tornedo trecand prin curtea din spatele casei sa asambleze un Boening 747 din gunoaiele sau lucrurile aflate acolo.
Dar hai acum sa ne concentam asupra unui eveniment actual, pe care il parcurgem cu totii si sa ridicam cupa, in speranta ca noul an va fi unul mai bun din toate punctele de vedere.
La multi ani!

| Inferno explică (pentru sabin89):

Una este probabilitatea apritiei vietii si alta este evolutia. Evolutia nu spune si cum a aparut viata, ci doar modul in care se dezvolta.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Da ca viata in sa actuala sa apara e imposibil la asta se refera, dar timp de 3, 7 miliarde de ani de evolutie inseamna ceva, apropo sa demonstrat aparitia vietii in loborator

| sabin89 a răspuns:

Inferno, eu ti-am mai scris tie odata (destul de demult) ceva pe tema asta evolutionista, pe un topic deschis tot de tine. Nu mai stiu exact (ar trebui sa caut linkul), dar iti spuneam atunci ceva despre prapastiile adanci dintre specii (parca iti dadeam ca exemplu trecerea de la amfibieni la reptile), prapastii peste care Evolutia nu reuseste sa arunce poduri asa cum si-ar dori. Si tu ai fost de acord atunci. Acum, vad ca te dai 100% evolutionist. Nu inteleg de ce. Probabil sa nu dezamagesti anumiti useri de aici. Dar cand e vorba de principii, cred ca ar trebui sa fim "verticali". Eu am spus clar ca nu ma satisface niciuna dintre teorii. Am citit Biblia toata; si pot sa iti dau citate din ea de oriunde vrei. Am crezut ca voi gasi un stalp de sustinere si un raspuns la intrebarile existentiale. Am fost insa dezamagit din mai multe motive. Unul dintre acestea a fost masacrele alea din VT, facute din porunca (sau cu acordul) unui "dumnezeu al iubirii". Ce iubire e aia, sa iubesti un popor si sa urasti pe toate celelalte? Si de ce ii iubea pe israeliti? Ca doar si astia erau indaratnici si incapatanati. Razvratiti. Spune ca ii iubea pentru ca il iubise pe Avram (stramosul lor). Pai asta e un motiv? In fine, m-am lungit cam mult. Despre evolutie, iti pot vorbi din nou daca vrei de "abisurile" peste care nu se pot construi "poduri". Dar cred ca am intra intr-o polemica de uzura, care nu ar duce nicaieri. Totusi, ca sa nu zici ca am insirat cuvinte goale fara a spune nimic concret, am sa iti propun ceva la care sa meditezi. Intr-o vreme, apareau in revistele stiintifice titluri ca acesta:Cum a devenit maimuta om? Mai nou, ca sa nu sune prea socant, oamenii de stiinta au indulcit-o putin si spun ca nu ne tragem de fapt din maimute, ci ca avem un stramos comun cu acestea. Pai cum e de fapt? maimuta, sau stramos comun? Uite ce se scrie in cartea Lucy - The Beginnings...: "Acest stramos comun ar fi numit in mod cert maimuta in limbaj curent de catre toti cei care l-ar vedea". Deci, care este strabunicul nostru? Cu riscul de a te sâcâi, am sa-ti spun din nou ca singurul lucru sigur e ca nimic nu e sigur.

| Inferno explică (pentru sabin89):

Ma declar 100% evolutionist pentru a ii combate pe cei ce se declara 100% anti-evolutionisti.

| Inferno explică (pentru sabin89):

Ce se scria in reviste era doar modificarile aduse de inculti. Titluri ca "Evolutia omului din maimuta" gasesi peste tot,deoarece a devenit o expresie atat de folosita,incat majoritatea o confunda cu realitatea. Teoria evolutiei e mai veche decat Darwin, el doar a reamintit-o, in formatul actual nimeni nu iti va spune ca omul se trage din maimuta. Informatia a fost distorsionata si noi am invatat teoria asa.
Treaba cu Lucy nu este sigura, deoarece multi spun ca este doar o specie obisnuita, nimic mai mult, si sunt biologi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Imi place felul in care-ti expui parerile si in care-ntelegi sa porti un dialog.Din acest motiv intervin.In privinta verigilor lipsa, din cate am citit, acum se merge mai mult pe descifrarea cat ma amanuntita a creierului care, spre deosebire de alte organe nu s-a transformat ci si-a adaugat noi compartimente, in procesul evolutiv.Compartimentele mai vechi (trunchiul celebral,cerebelul,mezencefalul, talmusul, hipotalmusul si altele pe care nu mi le amintesc acum), si-au pastrat cu mici modificari, functiile anterioare.Asa se explica, spun cei in drept, se o serie de asa zise calitati paranormale a unora, ca de exemplu "vederea oarba". Este cred o directie de studu care promite, mai ales ca presupunerile pot fi probate pe viu.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, valeriu, mi se pare interesanta aceasta "directie de studiu". Nu am citit prea mult. De aia e bine ca suntem mai multi pe aici, unul stie una, altul alta. Incercam sa le aducem pe toate aici, doar-doar le-om putea potrivi, ca la un puzzle. Din pacate, pana acum puzzle-ul se lasa cam greu, sunt unele piese care nu vor nicicum sa se imbine. Pana la urma cred ca va trebui sa le fortam. Pana cand sa tot stam asa cu treaba neterminata(?). Poate copiii copiilor nostri vor zice intr-o zi: Gata! am rezolvat tot! Sa speram.
Un an nou fericit!

| WR104 a răspuns:

Eu cred ca suntem in Matrix, ma duc maine sa-mi cumpar un revolver sa fac proba.
Numai bine!

| DEBrown a răspuns:

Omul traieste cat traieste, iar spre sfarsitul vietii moare.

| Inferno explică (pentru DEBrown):

Si-mi spui asta pentru ca?

| DEBrown a răspuns (pentru Inferno):

Este parerea mea.

| Inferno explică (pentru DEBrown):

Deci parerea ta despre ----TEORIA EVOLUTIEI---- este ca omul traieste si moare. "Interesant".

Răspuns utilizator avertizat
| DEBrown a răspuns (pentru radumstain):

Nu te inteleg. big grin

| DEBrown a răspuns (pentru Inferno):

Nu cred ca ai prins "gluma". big grin

Răspuns utilizator avertizat
| DEBrown a răspuns (pentru radumstain):

E o faza din "Vacanta Mare"...e o gluma foarte buna, nu pare deloc stupid, daca o spui cum trebuie.

| Inferno explică (pentru DEBrown):

Nici eu nu cred.

| DEBrown a răspuns:

Bun Inferno...hai acum sa lasam gluma la o parte si sa iti spun ce cred.
Pamantul a fost creat cu mult timp dupa Big Bang, au aparut primele forme de viata pe Pamant in urma elementelor chimice care s-au unit, din aceste primate au evoluat specii mai mari, pana s-a ajuns la mamifere, inclusiv omul. Poti vedea filmul "History of the World in Two Hours", ai acolo date exacte. tongue

Răspuns utilizator avertizat
| DEBrown a răspuns (pentru radumstain):

Greseala mea, nu ma prea pricep la acest capitol, doar ca am vazut filmul si mi s-a parut interesant. :d

| andrei a răspuns:

Ai vazut "Prometheus"?

| RAY a răspuns:

Sansa ca teoria evolutiei sa fie gresita este imposibil de mica, daca 1%

sansa ca un dumnezeu sa apara din nimic si sa creeze 240 de miliarde de stele ori o 100 de miliarde de galaxii este 0%
eu mereu am crezut in teoria evolutiei, eu cred ca totul in timp se dezvota, ca dovada sta spermatoizul si ovulul

| sublime89 a răspuns:

Pai nu prea mai este teorie, pentru ca e dovedit deja ca evolutia este adevarata.

| WhatheWow a răspuns:

Tu stii ca eu sunt ateu pur si evolutionist convins, asa ca nu are rost sa dezvolt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine a devenit un crez inca de cand am studiat evolutia speciilor prima data la scoala.Nu contine paranoia, nu relateaza ingerasi ce si-au pus bagheta magica pe doua organisme de sex diferit, pentru a se inmulti.
Dar acum imi beau cafeaua, inca nu ma mananca asa de tare in fundita incat sa dezvolt subiectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este vreo tema?
Fa-ti temele singur ne cersi raspunsuri?

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Chill, omule, esti nou pe site deci nu ai de unde sa cunosti inca utilizatorii insa te asigur ca nu isi face nici o tema deci respira, respira...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii de ce multi crestini contesta Teoria Evolutiei? Pentru ca bacteria si maimuta coexista si astazi. Daca maimuta a evoluat in om, de ce mai exista maimute? Nu trebuiau sa evolueze toate maimutele in om? Dar daca omul este cea mai ''desteapta'' forma de viata de pe Terra, cum de exista si ''prosti''? Parerea mea este ca nu toate bacteriile au evoluat in ceva nou, cum nici toate maimutele nu au evoluat in oameni. Unele au reusit sa se adapteze, altele nu, unele au evoluat altele nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca este inca o teorie insuficient aprofundata. Argumente? nu este inca acceptata, in totalitate, de cei in masura sa o faca.Noi nu putem vedea decat prin ochii lor, sau, daca o facem pe "desteptii" sa orbecaim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate teoria involutiei vrei sa spui. nu mi se pare ca suntem mai evoluati decat acum un milion de ani. macar atunci nu distrugeam pamantul, nu ne hraneam cu chimicale si nu ne dadeam mari si tari in timp ce actiunile noastre duceau la extinctia atator alte specii. nu am evoluat cu absolut nimic. suntem jalnici.

| CryChristiAN a răspuns:

Mai degraba ai intreba: '' ce presupune de fapt evolutia?''

Răspuns utilizator avertizat
| vrelian a răspuns:

Teoria evolutiei este adevarata si demonstrabila sub anumkite aspecte dar nu in totalitate.e evoluat au evoluat milioane de specii dar nici una sub aspect al inteliogentei.de ce doar omul a fost capabil de asa ceva? este o chestie singulara si asta da de gindit.asa cum toate speciile au evoluat sau mai bine zis daca au evoluat milioane de specii(ca nu toate au fost capabile de evolutie)deci daca au evoluat atitea specii si doar sub aspect fiziologic anatomic etc de ce nu au evoluat speciile sau mai multe specii si sub aspect al inteligentei? numai omul se pare a fost mai cu mot.cam cu semnul intrebarii acest aspect.in rest sint de acord pentru ca sa si demonstrat evolutia la numite nivele.deci parerea mea este ca nu putem spune cu siguranta ca asa au stat lucrurile.la fel nici cei care sustin teoria creationista a bisericii la fel aia nu doar ca nau ce demonstra dar tot se ajunge intr-un pct mort.si apoi mai sint si alte teorii creationiste care se pare se leaga mai bine.asta daca vorbim doar legat de ce este pe aceasta planeta.foarte bine pamantul putea sa fie fara viata si vineva sa vina sa aduca aici viata.ca urmare sau creat sau au fost aici aduse tot felul de forme de viata care mai apoi au disparut, ramaind doar cele care sau putut adapata mai bine, dar nu evolua.deci pot sa zic ca omul asa a fost facut si asa si va dispare sub forma in care ne stim acum.si restul de specii la fel vor dispare asa cum le stim.se pare ca ma contrazic singur dar evolutia darwinista sa demosntrat doar la nivel de culoare, sau gabarit si nimic mai mult.ca urmare si astazi avem oameni f mari si oameni mici dar tot aceiasi anatomie o au si etc. avem crocodili de astzi care sint aceiasi crocodili de milioane de ani cum se spune.la fel si rechini.bine acum o sa spunem ca evolutia apare atunci cind specia este supusa unei amenintari cu disparitia.de acord dar in istoria omenirii cite specii nu au fost supuse disparitieii si chiar f m, ulte au si disparut.atunci cum din atitea specii nici una nu a luat-o la dreapta sau la stinga.toate sau stins si nu a evoluat nici una de cind cunoastem noi sau de cind noi am aparut.au disparut mamutii si sau stins fara sa evoluieze.a nu se confunda mamutii cu elefantii care de fapt erau contemporani.sau stins bizonii sau se s ting si nu au evoluat nicum.si cite si mai cite specii care au disparut nu au fost urmate de apoaritia unei noi specii.asta ma face sa pun un semn de ingtrebare la valabilitatea teoriei emise de Darwin.eu asa vad lucrurile.insa teoria creatiei, a unei creatii nu religioase se pare ca este mai plauzibila.adica daca noi mergem sa zicem pe o planeta de ex marte, facem noi acolo atmosfera etc, nu o sa fie exact ca si pe pamnt dar se poate intretine viata da? apoi mergem ducem toate plantele si animalele de aici acolo si gata.o sa vedem ca unele dintre ele o sa dispara pentru ca ceva nu lea priit, iar altele o sa sa supravietuiasca si vor ramine acolo si vor trai.Deci avem un nr de specii care poate in timp se vor imputina din cauza resurselor sau altor factori ce vor apare pe parcurs.si poate continua cu disparitia toatala daca planeta isi pierde capacitatile de a sustine acea viata.ce spui de asta?

| Walhalla a răspuns:

Teoria evolutiei nu este adevarata, deoarece ea presupune miliarde de ani in care s-a format Pamantul.Sunt mai multe dovezi ca aceasta torie nu este adevarata, una din ele este acea ca nu exista copac mai vechi de aprox. 6900 ani.Biblic,vorbind cam asta e varsta pamantului.Si acum chiar trebuie sa fii nerod sa crezi ca milioane de ani pamantul a existat asa...nepopulat,si acum in ultimii 7000 de ani(de cand se stie ca a aparut omul) gata, s-au creat conditii si omul a evoluat. Orkm eu sunt adeptul teoriei creationiste, dintr-un simplu motiv:nimic cu se creeaza singur-si tu ai fost conceput de mama si tatal tau, deci explicatiile gen:Big-bang si faptul ca omul a evoluat nu tin..Nu pot face in zilele noastre oamenii mutatii genetice cu toata tehnologia si restul` si s-a putut atunci in vremurile stravechi, din nestire asa... fara interventia nimanui, iar omul a devenit superior, iar celelalte animale au ramas inferioare.Asa ca eu zic ca teoria creationista e cea mai viabila.

Răspuns utilizator avertizat
| INeeDYoubby a răspuns (pentru Walhalla):

Si ce zici tu despre descoperirile stiintifice? Despre scheletul dinozaurilor si virtsa lor, spre exemplu?

| Inferno explică (pentru Walhalla):

"Teoria evolutiei nu este adevarata, deoarece ea presupune miliarde de ani in care s-a format Pamantul."
Mai nou presupune si asta? Nu stiu tu, dar eu vorbesc de Teoria evolutiei ce apartine Biologiei, nu "teoria evolutiei a cosmologiei", car nici nu exista, decat in mintea ta.

| Inferno explică (pentru Walhalla):

Am inteles. Orice intrebare de pe acest site este inevitabil trasa in jos.

| Walhalla a răspuns (pentru Inferno):

Poi daca sustii teoria evolutionista, automat sustii ca Pamantul a existat de milioane de ani(scuze. nu de miliarde, de 4, 5 miliarde exista Universul asa cum se sustine, nu Pamantul)...Ori acest lucru nu este adevarat..Nu se spune ca dinozaurii au existat cu milioane de ani in urma? Ce limba vb?

| Walhalla a răspuns (pentru Inferno):

Ai spus ca vrei sa aflii parerea noastra a celor mai ''neemancipati''asa cum te pretinzi tu a fi...

| M25M a răspuns (pentru Walhalla):

Http://www.descopera.ro/......e-pe-terra
Asta pentru varsta pamantului.

Nu ti se pare cam ilogic ca pamantul sa fie populat de doua ori(Adam si eva, apoi de Noe si familia lui) intr-un interval de timp atat de scurt?
Crezi ca omul este singura specie care a evoluat? Sunt organisme care sunt cu mult mai exoluate decat noi, acele organisme care pot trai in conditii dificile pentru un om.

| RAY a răspuns (pentru Walhalla):

Esti incredibil serios, cica nu poti accepta ca universul a evoluat timp de 13, 7 miliarde de ani, dar in scimb crezi ca ceva din nimic a creat totul in 6 zile, da evolutia vietii nu are milioane nici sute de milioane si 3, 7 miliarde de ani, ce e asa greu de inteles ca in timp sa ajuns unde suntem acum?

| vrelian a răspuns (pentru Walhalla):

Aici nu s-a pus problema de big bang ci doar de evolutie.si tu de ce crezi in teoria creationista, sau care teorie creationista o crezi? cea a bisericii sau alta? evolutia se poate vedea la orice pas chiar si acum. daca e sa mergem pe teoria creationista cea a bisericii nu prea merge? de ce? simplu pentru ca ceva creat de acel dzeu al bisericii normal nu mai trebuie sa evoluieze nicicum.e ca si cum tu faci un calculator pai poate trece peste el milioane de ani ca tot asa va ramine.dzeu nu a creat ceva ca dupa citeva mii de ani sa vada altceva.cum ar fi el a creat oamenii asa cum aratam noi si dupa sa zic asa 100 mi de ani el se trezeste la [portile lui la judecata de apoi cu o alta crratura.pai ce ar mai fi nu? deci el se asteapta ca tot noi asa cum ne-a facut sa aparem in fata lui.asta in cazul creatiei dupa biserica. daca crezi in creatia facuta de stiu si eu alte civilizatii extraterestre atunci aia e alta poveste.dar oricum o dai lumea pe pamint evoluiaza.insasi planeta evoluiaza intr-o directie, sau se uzeaza, deci se schimba cumva. evolutia a fost urmarita sub anumite aspecte acum in zilele noastre la anumite specii.de asta a si fost emisa aceasta teoprie a evolutiei.desigur si aceasta teorie are semenele ei de intrebare. poate inca nedescoperite de oameni inca. daca cineva crede in teoria creationista eu pot sa vin si sa spun dar pe dzeu cine l-a facut? nu poti sa vii si sa spui simplu ca asa a existat dintotdeauna, pentru ca si eu pot sa vin si sa spun pai dintotdeauna au existat si atomii si asa imi departe.si asa ajungem intr-un pct mort amindoi.problema este ca inca nu am atins un nivel de cunoastere capabil sa ne duca mai departe. apoi copacii nu traiesc milioane de ani dupa cum tu vrei sa spui.si nici nu exista copaci de 6 mii sau 7 mii de ani.cine ti-a zis tie ca un copac traieste 6 mii de ani? iar na zis nimeni ca pamantul a stata sa nepopulat pina acum 7 mii de ani si deodata au aparut oamenii si viata.eu as accepta teoria evolutiei daca mias explica cum de omul este singura specie care a evoluat sub aspect al inteligentei.cum din milioanele de specii doaor omul a putut face asta? asta este nelamurirea mea.in rest totui ok asa cum se s; pune si chiar sa si demonstrat.da sa emomnstgrat evolutia dar la nivel de organism de anatomie nu si de gindire.

| AC251900 a răspuns:

Evolutia se dezvolta si fara vointa noastra.
Asta este absolut tot.