| anonim_4396 a întrebat:

Care este primul gaz nobil si de ce?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gazele nobile sau gazele rare sunt cele care au toate straturile complet ocupate cu electroni.
In tabelul Mendeleev, acesta inseamna ultima coloana (din dreapta tabelului)
Astfel, primul gaz (nobil) din tabela Mendeleev este Heliul (He), urmat de Neon (Ne), Argon (Ar), Kripton (Kr), Xenon (Xe), etc.

| sierra1 a răspuns:

Primul este elementul chimic cu numărul atomic 2 - lumea-i zice H - că nu-i altul cu un nr. atomic mai mic. D-aia!

| sierra1 a răspuns:

Foarte comic, CristiDinBucuresti

| mentholinks a răspuns:

Probabil fumul de tamaie arsa.

| Alexandrionelu a răspuns:

In ziua de astăzi nu prea mai exista oameni nobili, deci nu prea mai are cine sa tragă gaze nobile tongue