| RobertVali111 a întrebat:

Care este profilul ideal?
-Mate - Info;
- Stiintele Naturii;
-Filo.

14 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Cel care ti se potriveste mai bine, asta depinde de fiecare om in parte.

| Razvan a răspuns:

Pentru mine e filologie desi sunt la stiinte ale naturii. Dar asta nu inseamna ca intre o problema la chimie si una la fizica nu pot citi cate ceva din geniala opera a lui Friedrich Nietzschewinking

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Pentru mine este mate-info, pentru o prietenă de-a mea este filologie, iar pentru alta este ştiinţe ale naturii.
Aici depinde doar de tine, nu ne poţi întreba pe noi. Gândeşte-te la ce vrei să dai mai departe, la ce îţi place şi ce nu suporţi. Dacă te gândeşti doar la ce e mai uşor, filologia este de departe cea mai uşoară, dar nu prea ştiu ce poţi face la facultate apoi

| AdelinaC a răspuns:

Depinde ce iti place tie, idealul este pentru fiecare diferit.Eu am ales profilul mate-info pentru ca sunt varza la engleza, franceza si latina, iar la mate, info, chimie am numai 10 si mi se pare usor.

| deutza a răspuns:

Ce iti place tie.eu personal sunt pe filo nu mi se pare asa de greu...

| jolie a răspuns:

Eu in locul tau as alege mate-info dar acum depinde ce iti place si tie

| Sorinella20 a răspuns:

Cel care iti ofera cele mai multe oportunitati pe viitor este matematica-informatica, dar totodata este si cel mai greu. Stim cu totii cat de dificila este proba de bacalaureat la matematica, multi se plang. Pe al doilea loc s-ar situa filologia (caci limbile straine sunt la mare cautare), dar nici stiintele naturii nu trebuiesc neglijate. In font toate sunt bune, important e sa alegi ceea ce tie-ti place. Degeaba te duci la mate-info daca tie-ti place literatura si limbile straine, sau inver. Bafta in alegerea unui profil cat mai potrivit pentru tine!

| e m i l y a răspuns:

Ala unde te simti tu cel mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-o luăm aşa - dacă faci mate-info, poţi să mergi la fac. de litere apoi fără grijă; dar dacă faci filologie, nu poţi să mergi la facultatea de automatică şi calculatoare (sau te chinui...mult). La filo se fac mate, fizică şi chimie doar într-a 9a şi a 10a şi materia este lejeră. În plus, la BAC, examenul de română este la fel şi pentru cei de la mate, şi pentru cei de la filo. Părerea mea e că indiferent de ce alegi mai departe, tot matematica te va ajuta cel mai mult. De ştiinţe ale naturii nu ştiu, dacă îţi plac foarte mult biologia, chimia, alege asta.
În final, depinde de înclinaţiile tale şi dacă te orientezi de pe acum către o anumită meserie.

| IepurashRocker a răspuns:

Ideal? Depinde ce îti place tie sã faci happy dacã esti cu lb românã, latinã, englezã, deci dacã mergi pe uman - Filologie. Dacã le ai cu matematica - Mate Info. Dar dacã îti place chimia, biologia, fizica si asa... mergi pe Stiintele Naturii. Totul depinde de ce materii îti plac tie si care crezi cã ti-e tie ideal. happy

| MissFashionPrincess a răspuns:

Depinde de tine, ce materii îţi plac. Eu am ales ştiinţele naturii. De ce? Pentru că ştiu de la fratele meu cât de greu este să dai bac-ul la Matematica (dacă eşti la Mate-Info), iar Filologia nu am ales-o deoarece, după ce aş fi terminat liceul nu aş fi avut prea multe alegeri în materie de facultăţi... aşa că Ştiinţele Naturii mi s-a părut cel mai potrivit profil ( asta dacă rezişti la 3 ore de chimie, 4 de fizică şi 3 de biologie pe săptămână).

| Vanity a răspuns:

Daca ai probleme cu matematica, fizica, chimia, biologia nu-ti recomand mate-info sau stiinte ale naturii ( stiintele sunt mai usoare decat mate-info), daca le ai cu romana, engl, franceza, latina, geografia / istoria, filologia e ideala ( asta e la mine ).

| leona_3807 a răspuns:

Matematica deoarece este o stiinta exacta si o intalnesti aproape peste tot

| ireall a răspuns:

Eu am terminat mate-info intensiv info si a fost destul de ok [nu mi-au placut chimia si filozofia, ups]. Am intrat la ASE. Abia acum mi-am dat seama cat de mult m-a ajutat matematica. Exista si profilul mate - info bilingv engleza, care in liceul meu CNBP Hasdeu [Buzau]e considerat cel mai greu, dar si cel mai bun. Pe langa mate, info si atatea stiinte exacte, mai ai si 4 ore de engleza + optionale. big grin